| anonim_4396 a întrebat:

Toată viața oamenii din jur mi-au spus că sunt urâtă chiar și propriul meu tată mi-a jignit înfățișarea odată,mi-a spus:,,Ești drăguță cu toate că la față nu ești prea strălucită''.
Un băiat de la școală mi-a spus:,,Arăți ca păpușa chucky'', alt băiat a spus îi plac toate fetele din clasă înafară de mine,o fată de la mine din clasă mi-a spus:,,Ești urâtă cu spume'',din cauza acestor oameni care mi-au distrus stima de sine mi-e rușine să ies și din casă.
De ce sunt oamenii așa de răi?
Nimeni nu este perfect deci nimeni nu are dreptul să judece fizicul altuia,adolescenții din ziua de azi sunt foarte superficiali, fetele se uită după băieți cu mușchi, iar băieții se uită după fete slabe,vă las aici citatul unui om înțelept:,,Lumea s-a distrus atunci când fizicul a început să valoreze mai mult decât sufletul'', nu știu cine a scris acest citat dar mare dreptate avea.
Revenind, credeți că un psiholog m-ar putea ajuta cu problemele mele legate de stima de sine?
P.S. dacă dați hate nu vă bag în seamă

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai face si lumea cu tine cum ai facut tu cu colega aia cu dizabilitati, ziceai ca te-ai purtat f urat, tu de ce ai fost rea? De aia sunt si ei cu tine rai. Bine, intreb ca idee, nu ca te condamn.
E, si ei vad la tine fizicul care nu le place ca o dizabilitate. Si daca tu ai facut asta si stii de ce, atunci stii de ce fac si ei cu tine asta.
Am zis realitatea, ca nu are sens sa te mint.

Dar o sa-ti explic eu de unde vine rautatea si la tine (chiar daca ai facut-o doar odata, instinctul ramane) si la ei:

Vine de la natura, natura vrea sa elimine elementele care nu corespund, si asa ca lumea e programata sa elimine acesti oameni, sa-i izoleze.
Un om cu dizabilitati e considerat defect de natura, reprezinta nesanatate, boala, asa ca se urmareste eliminarea lui.
Am zis din punct de vedere al naturii.
De aia instinctiv oamenii isi bat joc si rad de oamenii cu dizabilitati.
Si prin asta multi se sinucid, innebunesc, dispar din societate asa cum vrea natura.

Natura vrea oameni frumosi si sanatosi care sa perpetueze si sa iasa copii tot sanatosi.

Tu avand fizicul acela care nu place, la fel, se considera defectiune, ca nu o sa prea ai parteneri, ca nu vei ajuta la perpetuare, si natura nu vrea asa ceva.
Sper ca ai inteles.

Fizicul mereu a fost rules, de cand e lumea, citatul asta e aiurea, nu a inceput sa valoreze mai mult, a valorat mult de la inceput.
Chiar directorul liceului meu era prof de fizica si a zis:

"Faci multe cu fizica dar mai multe cu fizicul", si asta era in 1992, deci si acum 30 ani fizicul era primul apreciat.

Fizicul trezeste simpatia sau antipatia, putin ii intereseaza pe oameni ce suflet ai sau ce inteligenta ai, de aia multe femei stau cu barbati nenorociti la suflet, ca ii plac f tare fizic!
Ca dupa ce le place fizicul, le place si sufletu sau ce ai in cap, asta este altceva, dar dupa ce plac fizicul.

Si la copii "vai ce frumos e", nu zice "vai ce destept e", chiar daca e.
Zice si ce destept e dar dupa ce e frumusel foc.
Si lumea (unii, nu toti) simte de multe ori o repulsie fata de copiii uratei, o repulsie instinctiva.

Dar in cazul tau, ar trebui sa nu te int ce zic altii, si sa iti vezi de treaba ta, nu stiu ce ti-ar putea face psihologul, o sa-ti zica ce zic eu, dar pana atunci iti ia gramezi de bani.

Daca mai ai intrebari pune si iti raspund.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Solutia ar fi sa iei o pusca si sa-i faci urati pe aia care te condamna _ la misto.

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Mda, dar nu uita ca si ea a facut acelasi lucru cu o colega cu dizabilitati dupa cum a zis in celalalt topic.
Deci nu stiu cine ia pusca primul.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Atunci i-a venit nasul

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

I-am spus ce si cum ca sa inteleaga bine de ce si ea a facut, si lumea face asa ceva.

Si ca dovada ca fizicul e cel mai important si a fost din totdeauna (nu cum zice citatu ca si cum doar de la un timp e asa), tu nu ai vazut ca lumea se leaga de fizic?
NU zice "vaaai ce prost e, vai ce suflet are", prima data se leaga de fizic cel mai mult si principal, chiar daca mai zice si de suflet.
Lumea are f mare grija cum arata, nici unu nu sufera ca e prost sau mai putin destept sau ca e rau la caracter, dar daca apare o defectiune fizica la figura, innebunesc, le e rusine sa iasa din casa, ii doare f tare!

Cand te duci intr-u colectiv nu zici "vai ce sa zic acolo", te uiti in oglinda sa arati cat mai bine.
Niciodata n-a contat sufletul in absenta total atractivitatii fizicului, a contat dupa ce fizicu era placut, si regii acum 700 de ani se bateau pe femei nu ca erau destepte sau bune la suflet, ci ca erau frumoase.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Da, de aici si faza ca omul bun in viata pierde, toti damblagitii mintali si paranoicii au parte de cele mai bune femei, un om corect si respectuos e considerat retardat, plictisitor bun de nimic...

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Pai da, ca in general oamenii frumosi sunt in general mai slabi la minte, mai rai, mai cu prost caracter, sigur ca nu toti, dar majoritatea.
Si e asa pentru ca natura a considerat ca nu e nevoie de caracter si inteligenta ca sa se descurce, de aia exista aceasta relatie frumusete-prostie si rautate, nu e intamplator.

Barbatul: avea nevoie de forta fizica si rautate ca sa isi faca rolul si sa apere familia, resursele si teritoriu, deci nu avea nev de caracter si minte.
Femeia: frumusete = reprezentarea sanatatii si inseamna fertilitate si sanatate, si barbatu de atat avea nevoie ca sa perpetueze.
Si cum pe creierul reptilian n-am evoluat, legile atractiei se pastreaza alea de de mult.

Fizicul e oglinda calitatilor evolutioniste pe care le ai, de ex daca femeile batrane erau mai fertile si mai sanatoase, barbatii le vedeau pe ele atractive!
Si inconstientul nostru e programat sa fie atras de cine are calitatile alea.

Am mai zis astea dar la alte intrebari si nu stiu daca ai vazut.

Si ailaltii mai destepti si mai buni sunt mai putin sau deloc atractivi fizic, si aia e, raman pe dinafara, pentru ca dupa natura nu corespund pentru perpetuare, ca se presupune ca nu ai calitatile de mai sus.

Cred ca e clar.

Asta trebuie sa inteleaga si fata care a intrebat. Tu ai impresia ca bogatanii dau masini si bani femeilor ca-s destepte sau bune? Dau ca-s frumoase.

| darrio2007 a răspuns:

Tatal tau s-a referit la inteligenta cand ti-a spus,, Ești drăguță cu toate că la față nu ești prea strălucită''.
Nu ti-a spus niciodata ca semeni cu maica-ta?

| VoidEternal a răspuns:

Da, un psiholog ar putea sa te ajute.

Odată cu vârsta și cu maturizarea, atât a ta cât și a celor din jurul tau, se va pune accent pe aspect mult mai puțin ca în școală sau liceu.

Deci, între timp încearcă să lucrezi asupra personalității tale, sa te dezvolți și să cresti ca om. Vorbesc aici despre principii, valori, educație.

| ywar a răspuns:

Este importanta stima de sine, cu siguranta. Ce trebuie sa realizezi este ca fizicul este perisabil si oricand, orice se poate intampla. Nu tot ceea ce spun altii este si valabil. Filtreaza. In viata trebuie sa faci asta.

| 1997onur a răspuns:

Chucky laughing))

| gogugogugogu a răspuns:

Nu te stresa, invata sa ignori, lumea e plina de idioti, dusul la psiholog e alegerea ta. Sunt oameni cu defecte grave din nastere sau raman cu deformari ale fetei dupa operatii si nu ajung la psiholog. O zi buna!

| Mosotti a răspuns (pentru gogugogugogu):

Nu e chiar asa, pe ea de fapt fie constient fie inconstient o deranjeaza ca nu e placuta de ceilalti, isi doreste sa fie acceptata, dorita, mai ales ca mai in colo poate vrea si sa fie placuta de baieti si faptul ca nu o plac, atunci sa vezi suferinta.

Omu e facut de natura sa se cupleze, sa perpetueze, si toata asta cu dorinta sa fi placut, de acolo vine.
De fapt fara sa vrem tot ce facem are ca scop gasirea de partener pentru cuplare, tu n-ai vazut ca dupa ce se casatoresc multi nu se mai ingrijesc? Dar pana atunci sunt f atenti la fizic.
Si gasirea de prieteni ne intereseaza, ca suntem niste fiinte sociale.

Si cand nu ai fizic placut, nu te plac nici eventualii parteneri, nici ceilalti si nu sa-ti prea f aci nici prieteni, iar asta doare f tare, ca na...natura isi cere drepturile.
De acolo vine.
Daca poti face jocul naturii, te rasplateste cu satisfactie si bucurie, daca nu poti, suferi, natura nu are nev de tine, vrea sa dispari.
Urat, dar adevarat.

Si aia cu defecte grave sufera toata viata chiar daca se prefac ca nu.
Chiar psihologii zic "un om neiubit moare de fapt, daca nimanui nu ii pasa de el, si pentru el viata isi pierde sensul".

| DavidVreauIubitapls a răspuns:

Ai insta promit ca nu te fac urata