| ZiZi_ZDiana_1912 a întrebat:

Este "Mara" de Ioan Slavici roman ce se poate da la bac?

4 răspunsuri:
| MeForeverAlone a răspuns:

Nu,,se poate" ci SIGUR se dă, face parte din categoria romanelor ce se dau ca subiecte la bac, eu în a IXa am scris la română multe comentarii și ne-a pus să le învățăm ca pe Tatăl Nostru.
Baftă!

| Mihaelablabla a răspuns:

Se da sigur! Ioan Slavici este autor canonic, deci se afla cu siguranta printre subiecte.

| Kirq a răspuns:

Da

| GreenPeaceDay a răspuns:

Este posibil, doarr daca acest roman l-ai facut in perioada din clasele 9-12, pentru ca tu la subiectul 3 poti avea de exemplu sa faci un eseu argumentativ despre o opera studiata si de exemplu sa mai fie in cerinta si numele autorului, in cazul tau, Ioan Slavici. Eu stiu chestiile astea pentru ca fac parte dintr-o clasa foarte avansata si am facut in clasa a9-a materie de a11-a si acum in clasa a 10-a facem subiecte de bac...