| TheLittleButterfly a întrebat:

Este normal ca fetele de 13 ani sa se machieze?

11 răspunsuri:
| Gεσяgιαηαα a răspuns:

Depinde de fata. Daca fata vrea sa se machieze sa se machieze. Este treaba ei. Degeaba zic unii si alti ca daca se machieaza de acum la 60 arata ca... Pana la urma e fata ei...

| GoguSteriade a răspuns:

Nu, nu e normal ca fetele in general sa se machieze. De ce ti-ai da de la varsta asta cu fond de tencuiala pe fata, doar ca sa il cureti apoi cu spaclul? In plus, mai tarziu o sa arati groaznic nemachiata daca iti distrugi fata de acum.

| ViVi99 a răspuns:

Nu! Machiajul strica tenul! Plus ca in fiecare seara trebuie sa te demachiezi, iar asta face si mai rau tenului, mai ales la o varsta asa de frageda!

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Cred ca nici o fata nu ar trebui sa se machieze, peste cativa ani vor arata batrane si vor regreta ce au facut. In nici un caz nu ar trebui sa te machiezi, mai ales la 13 ani. Nu e bine pentru ten, vor aparea riduri...
P.S: Nu te machia. Daca chiar vrei sa te machiezi, fa-o dar foarte rar. Nu vei regreta happy

| victorandrei a răspuns:

Daca incepi de la 13 ani sa te machezi la 30 o sa arati de 60.
NU este normal

| TheLittleButterfly explică (pentru victorandrei):

Asta cred si eu, dar o prietena mai buna, care imi este si colega de clasa, s-a luat dupa celelalte fete din clasa sa se dea cu tus negru pe la ochi si i-am zis ca ii sta rau, ca nu trebuie sa se machieze, dar ea ma intreaba dar cati oamnei sunt de acord cu mine.

| MariaChrii a răspuns:

Depinde de mentalitatea lor si de organismul lor pentru ca nu toate fetele reactioneaza la fel la machiaj(iritatii, mancarimi, etc)

| DWDT a răspuns:

Un luciu de buze sau un strugurel zic eu. Dar ce stiu eu *pff* ...nu sunt fata. Si un rimel, eventual putin fard la ocazii speciale

| Avocado7 a răspuns:

Da este normal dar doar la ocazii speciale. Machiajurile strica tenul, ochii si celelalte. Daca ne machiem de la varsta asta la cativa ani vom arata mai rau.

| n1cknam3 a răspuns:

Ok astea sunt raspunsuri radicale... e normal sa fii la fel ca cei de varsta ta, e normal sa folosesti un gloss finut pentru buze dar nu iti recomand rujuri pentru ca rujurile sunt pentru babe, e ok sa folosest putin fard pentru ochi dar inainte sa il aplici pe pleoapa asigurate ca nu pui in exces, trebuie sa se vada cel mult o umbra diferita de culoarea naturala a pielii tale, astfel sa nu iasa prea mult in evidenta, in principiu daca ai sa gasesti o revista avon ai sa vezi acolo ca au o categorie speciala pentru adolescenti, au geluri de buze si chiar farduri subtile, lacuri de unghii cu reflexii fine, astfel incat tu ca, copil sa te simti bine facand acel lucru dar sa nu iti bati joc de fata ta in acelasi timp :).,,, imbatranirea de la farduri e o prostie, de fapt imbatranesti mai lent sau mai rapid datorita mostenirii genetice, adica daca unu din parinti e un pic mai imbatranit, atunomat ai sa preei si tu din gena aia, singurul lucru nasol pe care il poti pati de la machiaje e sa nu stii cum sa folosesti si sa iti bati joc de fata ta pe langa faptul ca au tendinta sa te faca sa pari mult mai mare decat esti in realitate, apoi vei lasa o impresie proasta oriunde te duci, dar daca esti discreta atunci cand aplici un fard sau un gloss nu ai sa ai probleme uite ce inseamna natural http://prettyprincessgirls.com/......ance_6.jpg

| Daliaaa a răspuns:

E ok ca o fata sa se macheze la 13 ani dar ceva discret adica un pic de fard si niste rimel nu strica, dar e rau cand se exagereaza cu fondul de ten si alte chesti