| anonim_4396 a întrebat:

Este o poveste mai lunga si complicata, asa ca daca nu vreti sa ma ajutati, nu va pierdeti cateva minute din viata sa cititi asta.
Sunt in clasa a IX-a, la un liceu cu o reputatie foarte buna in oras.Fiind prima oara cand am calcat in liceu, am incercat sa ma imprietenesc si umblu cat mai mult prin scoala pentru a cunoaste cati mai multi elevi de acolo happy.In fine.Nu asta e important.
Acum 2 saptamani,am gasit pe facebook un baiat [l-am gasit "din greseala" laughing]M-am uitat la poze si mi s-a parut cunoscut,stiam ca il mai vazusem prin scoala.I-am dat cerea de prietenie si dupa cateva zile mi-a dat accept.Mi-a dat "like"-uri,i-am dat si eu si am inceput sa vorbim [el a inceput conversatia].Am vorbit,m-a intrebat daca sunt la liceul acela,i-am zis ca da,a intrebat in ce clasa,daca sunt in clasa cu un baiat,etc. Dupa aceea a spus ca stie ca discutia este stupida si pare tampit,dar a zis ca sunt draguta si nu stia cum sa inceapa sa vorbeasca cu mine.Mi s-a parut atat de dragut ceea ce a spus love struck.[alti baieti ar fi inceput direct cu "frumoaso" si chestii asemanatoare, dar el a facut`o intr-un mod discrethee hee].Nu simteam nimic pentru el.mi s-a parut doar foarte simpatic happy [din poze si din cat l-am vazut, nu mi s-a parut asa frumos, dar eu nu pun foarte mult accent pe fizicul unei persoane..Am mai vorbit,ne-am dat seama ca avem destul de multe in comun si mi-am dat seama ca este foarte sincer happy. dupa aceea a mai folosit o "replica de agatat" care m`a dat gata laughing si mi-a cerut nr de telefon.
Ziua urmatoare am mai vorbit despre ce s`a intamplat la scoala,etc. si m-a intrebat daca are noroc si nu am prieten laughing.si am zis ca nu am, dupa care a spus ca virgula corespund cerintelor lui pentru o prietena.M`a intrebat cati prieteni am mai avut, dupa care a zis sa ne intalnim in scoala si a mai zis "cred ca va incepe sa imi placa de tine".In momentul acela am simtit o doar "atractie" pentru el.La ora la care ne-am propus sa ne intalnim, nu am mers..ma simteam ..nu stiu..nesigura laughing.si dupa aceea am aflat ca nici el nu a fost deoarece a intarziat la scoala.Cand am iesit de la scoala,l-am vazut pe hol.L`am recunoscut imediat.Dar el nu m`a recunoscut [bineinteles,nici nu am vrut sa ma recunoasca laughing]. Dupa aceea a fost foarte sincersi deschis la suflet.mi-a spus necazurile pe care le are in familie si si-a cerut rau ca imi spune asa ceva,dar ca trebuia sa se descarce.i-am mai dat sfaturi si m-a intrebat : "Oare cand vei fi scumpa mea?"nu chiar asa,dar ceva de genul laughing.si mi-a mai spus multe lucruri frumoase pe care nu mi le-a mai spus nimeni niciodata [probabil ca asta a facut ceea ce simt astazi]. Dupa aceea mi-a mai explicat ceva pentru scoala, zilele urmatoare am mai vorbit, iar mi-a spus lucruri frumoase.
Intr`o zi mi-a spus pe facebook [numai pe facebook am vorbit] ca trebuie sa ne intalnim ziua urmatoare ca sa imi zica ceva important si i-am zis ca ne vedem cand ies de la scoala.Am mai vorbit multe chestii dupa aceea..Intre timp el a pus la stare "intr-o relatie"[dar nu cu mine, adica nu a pus cu nimeni laughing].si mi-a spus ca a pus aiurea si ca vrea sa se schimbe "intr-o relatie cu mine". Chiar incepeam sa cred ca il iubesc.Simteam pentru el ceea ce nu am mai simtit niciodata.[chiar daca nu am vorbit "face 2 face" niciodata, tot credeam ca il iubesc.dar nu i-am spus].Si m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el [mi se parea ciudat sa ma intrebe asa ceva atata timp cat nu m`a cunoscut in realitate].Nu stiam ce sa-i mai spun.i-am zis ca este nevoie de timp sa cunosti o persoana si nu este de ajuns sa vorbesti doar pe facebook.si i-am zis ca poate o sa se supere, dar macar sa stie adevarul.Si a zis ca nu se va supara pe mine, dimpotriva.a zis ca va mai vorbi cu mine si ca stie ca nu am mai avut o relatie si trebuie sa ma gandesc de multe ori.a mai ca e optimist si stie ca vom forma un cuplu.doar timpul ne impiedica.Chiar simteam ca il iubesc cu adevarat..tot timpul ma gandeam la el, cand il vedeam pe hol imi batea inima foarte tare, si multe ale "simptome ale iubirii" laughing.dar de duminica nu stiu ce s`a intamplat.A spus ca este suparat ca a pierdut la un concurs.Am incercat sa il binedispun,sa ii compun o poezie aiurea, sa fiu amuzanta, sa il consolez.dar l`am simtit mai rece si si-a schimbat starea "singur".jur ca nu mai inteleg..In ziua concursului m`am rugat incontinuu sa castige, in fiecare zi ma gandeam la el, tremuram de fiecare data cand vorbeam cu el pe facebook. chiar il iubeam.mi se pareau ca toate defectele lui nu conteaza.la un moment dat nu ii mai gaseam defecte.Dar nu stiu ce s`a intamplat si nu mai stiu ce sa cred...Este cu 2 ani mai mare decat mine..de multe ori ma gandeam ca isi bate joc de mine,ca vrea doar sa "ma foloseasca", dar de fiecare data cand reciteam conversatiile simteamca ceea ce a spus, a spus din suflet.Si nu stiu..ma gandesc ca ar putea fi din cauza ca a pierdut la concursul acela si mai are si probleme de sanatate.
Jur ca nu stiu ce sa mai cred.si nu vreau sa-l intreb direct daca ma mai place sau nu. ceva sfaturi?
Scuze daca am greseli, dar sunt foarte obosita.

6 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Oh, da. Te asigur eu că doar pentru că ai simţit altceva ce nu ai mai simţit până acum, nu e iubire. E doar o atracţie şi-o simpatie, atât. Şi el simte acelaşi lucru pentru tine, sau cel puţin aşa reiese din ce ne-ai povestit. Off, măi, ideea aia de "s-a pus singur pe facebook" are importanţă zero. Poate da, era trist, se simţea rău, oricum tu i-ai zis indirect că nu vreţi să vă grăbiţi, şi până nu e sigur, mai bine nu se avântă "într-o relaţie", fie ea doar un status pe facebook. De fapt în general, până nu eşti sigur că eşti cu o persoană, rămâi deschis la alte posibilităţi. Şi da, faptul că s-a pus într-o relaţie pe Facebook ar putea sugera că îşi doreşte (sau îşi dorea, poate) o relaţie reală cu tine.
Am impresia că se înfiripă ceva drăguţ între voi. Totuşi, fii precaută, dar nu atât de precaută încât să-l refuzi mereu sau să îi dai impresia că nu vrei să fii cu el. Nu te lăsa pipăită, sărutată şi mai ştiu eu ce de la a doua-treia întâlnire, ci continuă să vorbeşti cu el. Acceptă modestă orice gest drăguţ face, şi arată-te deschisă către orice idee spune (în limita bunului simţ). Vorbiţi, cunoaşteţi-vă, explică-i de ce nu îţi doreşti să vă grăbiţi, spune-i tu direct că îţi este simpatic şi că n-ai dori să ratezi şansa de a te împrieteni cu el (nu te duce mai departe de nivelul ăsta cu complimentele), doar cât să-l ajute, poate se reîmprospătează situaţia. Te rog să revii cu detalii dacă se mai întâmplă ceva, că păreţi nişte copii care s-ar potrivi bine (asta dacă nu cumva, Doamne fereşte, vrea să profite de tine, ceea ce eu sincer nu cred). Dar din nou, fii precaută! Baftă!

| Liviu a răspuns:

Ce pot spune, eu personal... nu as sta atata timp dupa o fatahappy
Eu inteleg, ceva timp, o saptamana o 2, dar daca vad ca ma lalaie in continuu, o sa rup eu relatia, de obicei sunt tipu care... sa zicem ca sunt din o bucata...gen" Nu vrei,bine pa "
nu stau sa ma rog de nimeni sa ma bage in seama, ai grija ca poate il pierzi. happy acu nu zic sa sari in patu lui, dar intelegi tu ce vreau sa spun, eu incerc sa vedem daca merge vreo relatie cu o femeie (nu relatie sexuala) daca nu vrea, sau ma ia cu vrajeli, o las... renunthappynu sunt atat de disperat incat sa fiu lingauwinking ce pot spune... el poate chiar te placebig grin

| 3xfemeie a răspuns:

happy Eu nu as face asa. posibil sa fie asa cum spui tu, adica sa fie si ceva probleme personale. sau nu.
Cred ca cel mai bine e sa astepti si sa vezi cum decurg lucrurile.
Sa te abordeze el.
fii sincera, draguta, consoleaza numai atunci cand o cere, dar nu prea multa insistenta. Risti sa-l plictisesti sau sa creada ca esti o prada usoara.
Nu uita ca ceea ce obtii mai greu este mult mai pretios! dar nu fite, numai naturalete. Acum esti copil, mai tarziu imi vei da dreptate.
bafta si sa fie asa cum iti doresti!

| AndreeaPucca a răspuns:

ămm... nu ai cum să iubeşti o persoană doar după câteva zile, şi mai ales vorbind doar pe facebook.
părerea mea e că a vrut să fie politicos şi să îşi încerce norocul. din momentul în care tu i-ai spus că te mai gândeşti el a luat asta ca pe un "nu" politicos. nu ştiu ce să zic. nu te mai îndrăgostii aşa repede big grin

| pr0z0r a răspuns:

Bravo celui care a citit pana la sfarsitlaughing

| RobertCondurachi a răspuns:

Mda o poveste de dragoste foarte draguta...laughing As zice sa vb fata in fata cu el si sa-i spui totul. sa fi directa si inpunatoare ca sa stie ca vrei o relatie serioasa si ca nu glumesti.