| Filozofie a întrebat:

Este vreo problema daca la Evaluarea Nationala 2017 Subiectul I ex. 1 la sinonime am scris "cântec" in loc de "cântecul" şi "ivea" in loc de "se ivea"?

2 răspunsuri:
| Gonrax a răspuns:

Daca ai scris 'cantec' nu are cum sa-ti scada.

Dar la al doilea nu stiu ce sa zic

| Borsecuț a răspuns:

Unii profesori spun ca se scade daca nu respecti felul in care este dat cuvantul la care trebuie sa dai sinonim. ADICA: cuvantul „melodia" este articulat, asta inseamna ca si sinonimul sau trebuie sa fie articulat:„cantecul". Cred ca depinde mai ales de corector. Profa aia care mi-a zis acest lucru e profa de liceu si e foarte stricta, nu stiu daca toti profesorii sunt asa. Eu zic ca ar trebui sa primesti punctajul pentru ca, totusi, este exact acelasi cuvant.
La acela cu „ivea" in loc de „se ivea" nu cred ca iti puncteaza. Verbul „a se ivi", din cate stiu, este intotdeauna reflexiv, asa ca deoarece l-ai scis fara acel „se" in fata i-ai ucis reflexivitatea. In dex scrie, de asemenea, la „a aparea", dupa sensul propriu-zis si cateva sinonime, si unul dintre ele era „a SE ivi" deci nu stiu ce sa zic... Si aici cred ca depinde de corector... Eu daca as fi profa as puncta, totusi, e acelasi verb doar ca tu nu l-ai pus in forma reflexiva, si probabil ca ai uitat de la emotii sau chestii de-astea. Oricum, dupa cum am zis, depinde extrem de mult de corectorii care iti vor lua lucrarea, ca vor fi doi. Poate unul iti va pune punctajul, iar celalalt nu, cine stie? BAFTA! happy