| blackrain a întrebat:

La evaluarea nationala, ce ati scris la 5 de la subiectul 1?

Răspuns Câştigător
| elena13_5876 a răspuns:

Citez din memorie:,, Structura data evidentiaza faptul ca nimeni dintre cei care s-au oferit sa-l ajute pe imparat nu a reusit sa vada varful pomului si roadele acestuia, desi erau de neam ales.Acesta este un fenomen des intalnit in basm ca cei care provin din familii bogate sau renumite sa nu reuseasca sa indeplineasca o rugaminte care necesita nu numai forta, ci si inteligenta."

11 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Am scris că sugerează numărul mare de persoane care au încercat să îndeplinească dorinţa împăratului, dar şi eşecul acestora aflat în opoziţie cu statutul şi importanţa lor.

| Oxanna a răspuns:

Eu am scris ca,, toti pretendentii la reusita, indiferent de rangul imparatesc, nu au putut sa urce in copacul cu poame mult ravnite.''

tuu?

| Fαntαsy a răspuns:

crying eu cred ca am dat-o in bara: "Semnificatia structurii este de a accentua faptul ca banii nu aduc mereu fericire. Fiind enumerati cei mai de seama participanti este accentuata dificultatea intampinata de boieri, fii de imparati si feciori frumosi in ciuda banilor si rangului lor." Cred ca am aberat un pic pe langa subiect. avnd in vedere ca ei doar vroiau s aurce in pom, dar nu stiu.

P.S. : @Ray si @Veverita cred ca raspunsul vostru este cel mai corect happy

| ToxicDump a răspuns:

Vrajeli la maxim!

| Veverita a răspuns:

Pai am spus ca autorul nareaza in mod obiectiv in acel fragment intamplarile si ca semnificatia este ca nu conteaza rangul familiei unei persoane ci cat de puternic moral si fizic este aceasta.acolo era vb de fii de imparat dar degeaba erau de vita nobila daca nu au reusit sa urcein pom. sa iei nota mare!

| Bernoullie a răspuns:

Vrejeli

| Kodokuna a răspuns:

Naratorul ii enumera pe toti cei care au incercat sa urce in pom:boieri, fii de imparat si chiar feti-frumosi.Nu a reusit insa nici unul, lucru care arata maretia si inaltimea nesfarsita a acestuia.

Cam asa ceva am scris happy

| SweetBabyGirl a răspuns:

Numai stiu exact stiu ca am scris ca pomul era un pom diferit de tot ceilalti.multi oameni au incercat sa urce in el dar nu a reusit.Din structura reiese ca pomul era un pom f inalt...cva asem numai ca la examen am scris mai cu logicawinking dar in esenta ceva la genu trebuia

| NoNameNeeded a răspuns:

Eu am scris ca la chemarea imparatului au venit boieri "de toate spitele", feciori de imparat, pana chiar si feti-frumosi " nereusind niciunul sa urce in pom.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am scris ca 'Toti cei care au venit la curtea imparateasca sa se urce in pomul din curte nu reusea deoarece pomul era foarte inalt.'
Funda? big grin

| dadyadrian a răspuns:

Eu am scris in felul urmator: "Aceasta fraza scoate in evidenta in primul rand esecul "boierilor a feciorilor de imparat si a fetilor-frumosi" in incercarea de a urca in varful pomului si totodata si curajul acestora cu riscul de a-si pierde viata"
Sper ca am fost de ajutor {fundita te rog happy}