| Anonimea a întrebat:

Eu am 11 ani sunt clasa a-IV a...
3-4 Băieții imi dau bullying.
Vă zic cum a inceput totul iar apoi o întâmplare de aseară.
Deci in clasa 0 si 1 era normali nu erau rai.
Si in clasa a-II a in mare parte la fel.
Dar la sfârșitul clasei a-ll a au început să-mi dea bullying.
La fel și in clasa a-lll a dar pe la mijloc său liniștit pentru că un coleg anume care si el imi dadea a plecat din clasă.
Eram foarte fericită cand acum cateva zile a început iar.
Dar va zic si ce a fost aseară.
Eu am pus o poză cu graffi-tiul meu că na si am cerut notă.
Ei mi-au zis notele 1-2 si apoi am întrebat de ce si din discuție în discuție mi-au zis:
-proasta
-nepriceputa
-inutila
-nu sunt deșteaptă
-si că mă cred buricul pământului
-si gen grasă,
-au mai zis că mananc ****, de asemenea m-au si facut cacata.
Menționez că atunci cand primeam bullying(inainte) plangeam deoarece era grav si in afara de teme și să stau pe telefon plangeam.
Ce aș putea face sa scap de bullying?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Din ceea ce ai scris inteleg faptul ca tu primesti bullying de tip psihologic, emotional, dar este la fel de grav precum cel fizic, de obicei baietii desconsiderati de acesti idioti rautaciosi, primesc si corectii fizice...

Este foarte greu nu doar de suportat imi inchipui, ci este foarte greu sa poti gestiona asa ceva!
Te-as putea sfatui sa ii ignori, dar nici asa nu inseamna ca vei scapa de ei, pentru ca tot te vor ataca, vor gasi ei metode.
Daca ai merge la directorul scolii, sa zicem, acesta va lua anumite masuri, dar oricum nu suficiente caci nu are cum, iar faptul ca vei merge la director, ii va face si mai rai in viitor fata de tine!
Este foarte greu, in sistemul actual educational din scoli!
Acest fenomen nu a putut si nu poate fi oprit nici in SUA!
De ce niste maimutoi cu reale probleme de comportament? si multi dintre ei cu probleme si acasa, vin si isi varsa furia si frustrarea pe alti copii nevinovati
Este un cerc vicios in care de multe ori nici parintii nu pot interveni, ma refer la parintii victimelor fenomenului bullying...
eu ca parinte mi-as face dreptate, dar legea ma lasa?
De aceea spun ca este un cerc vicios, din care ticalosii mici de ani (cei care dau bullying altora) scapa nepedepsiti, multi dintre acesti ticalosi vor deveni infractorii sau oamenii de joasa speta de mai tarziu!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu parinti nu ai?
De ce nu merg la scoala sa faca reclamatie la invatatoare, sau la directorul scolii?

| dullcat a răspuns:

Vorbesti cu diriginta/dirigintele, urgent! S-a ajuns pana in acest punct tocmai pentru ca ai tot trecut cu vederea si ai suportat sa fii hartuita.Nu este vina ta pentru ca exista asemenea personaje iesite din cale afara de nesimtite ce sunt, insa, greseala ta a fost ca nu ai actionat la timp.Astfel de personaje se hranesc cu suferinta ta, e destul de sadic fenomenul...

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu știu dacă mai intrii pe site și dacă o să vezi mesajul meu, dar încearcă să-i ignori. De ce să-ți pese? N-ai prietene? Atunci de ce-ți mai pierzi timpul cu ei?
Chiar atât de jos ne coborâm pe noi înșine, să ne punem propria fericire în mâinile altora?