| BogdanStefan a întrebat:

Eu cunosc o fata cam de doi ani, suntem colegi de clasa tot de atata timp si abia in ultima vreme a inceput sa-mi placa de ea, in mod absolut spontan, n-am putut deloc sa controlez nimic. Ne intelegem cat de cat bine, o mai supar eu uneori dar stie ca nu sunt serios atunci cand o fac. Inca nu i-am spus chestia asta si nu stiu daca si-a dat seama, dar in ultima vreme vorbesc cu ea mult mai des decat o faceam, deci probabil ca si-o fi dat seama, nu stiu, nu sunt deloc sigur.

Insa, in aceasta zi de 14 februarie, am facut-o de oaie rau de tot. Ea mi-a spus un secret de-al ei, ca se uita la un anumit serial si nu vroia sa stie nimeni, dar mi-a spus mie. Acum, noi avem acelasi drum spre casa, locuind relativ aproape. Si am intrebat-o daca vine si azi cu noi(mergem mai multi, un alt motiv pentru care nu i-am spus pana acum ca o plac, niciodata nu suntem singuri, celalalt fiind ca nu pot sa-i spun pe Facebook, nu pare elegant deloc, dar nu vad alta cale!) si mi-a zis ca da, dar se grabeste acasa sa vada serialul acela. Si mie la ora mi-a scapat, am spus "[numele ei aici] vrea sa ajunga acasa mai repede sa se uite la[serial]" si asta a suparat-o profund, mai rau decat pana acum. Pe drum, parea suparata, dar nu stiam de ce.

Cand am ajuns acasa, am asteptat vreo 2 ore si am vorbit cu ea, mi-a spus de ce era suparata, mi-a zis ca pe mine, mi-am cerut scuze si totul s-a incheiat cu "Asta e" de la ea. Nu stiu ce vrea sa insemne asta, ori m-a iertat, ori nu?

Intrebarea mea este ce sa fac acum? Cum fac? O las in pace o zi, weekend-ul asta, numai merg impreuna cu ceilalti cateva zile? Sau incerc sa mai vorbesc cu ea? Si daca e sa vorbesc cu ea, ce sa spun, cum sa incep conversatia? Am pus asta si la Yahoo Answers, mi s-a raspuns cu "treci peste". Nu cred ca ar fi o varianta, retineti ca eram oricum prieteni inainte sa-mi placa de ea. Va rog frumos, spuneti-mi cum sa procedez!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o copilarie. Nimeni nu e atat de prost incat sa spuna altcuiva un secret adevarat. iar uitatul la serial nu e un secret adevarat, este o prostiuta de fetite de gradinita. Zici ca iti place fata, deci inseamna ca are peste 5-6 ani, varsta maxima la care cineva se poate supara din asa ceva sau poate considera ca uitatul la serial este un secret. Ceea ce inseamna ac fata este foarte imatura (de-a dreptul prostuta) sau se preface. In ambele situatii, tu trebuie sa treci peste asta. Coborandu-te la mintea ei vei dovedi ca nici pe tine nu te duce capul mai mult si o vei incuraja in prostia ei. Daca o placi atat de mult incat sa ignori retardul de dezvoltare emotionala pe care il are, spune-I: uite, eu stiu ca e anoram si prostesc sa te superi din asa ceva, stiu ca daca ai un secret il tii pentru tine si gata, dar sunt dispus sa trec peste asta si sa ne continuam prietenia

| foxsilver a răspuns:

Indiferent cat de banal ar fi fost acel secret, pentru ea era important, iar tu nu ti-ai dat seama de acest lucru.
Acum, bate fierul cat e cald, si invit-o la un suc, iesiti in oras doar voi doi. Spune-i ca este foarte important pentru tine sa capeti iertarea ei.
Bineinteles, iti vei face "mea culpa" spunand ca ai dat dovada de imaturitate, cand ti-a scapat pe gura acel porumbel, adica secretul ei, si ii promiti solemn ca nu se va mai repeta.
Si chiar sa nu se mai repete, caci daca te va ierta acum, a doua oara o vei pierde definitiv!