| LuminitzaRoz a întrebat:

Eu imi pocnesc degetele de la maini din 2 in 2 minute. Se intampla ceva daca mi le pocnesc? sunt ne-lamurita straight face

5 răspunsuri:
| Fllorentina a răspuns:

In incheieturile vertebrelor cervicale si a degetelor exista un lichid interstitial. Acesta ajuta la lubrifierea incheieturilor. Acest lichid contine un gaz dizolvat in el. Nu stiu exact. Odata ce pocnesti degetele, practic tragi de acele incheieturi si creezi un spatiu mai mare decat cel pe care il ocupa lichidul. Astfel gazul va iesi din starea dizolvata si va forma bule minuscule de gaz. Deci practic, intr-un fel...iti fierb incheieturile. Efectele le vei simti mai tarziu dupa cum au zis si ceilalti

| MouSSEauChoColat a răspuns:

Salut!
Nu se intampla nimic, este doar un tic nervos, dar care ii poate deranja pe ceilalti. La drept vorbind, toate ticurile nervoase sunt cam enervante deci ar trebui sa incerci sa ti le controlezi. In rest, insa nu ai ce sa patesti!

| Smileyouarebeautiful a răspuns:

Am auzit ca iti vor tremura mainile.Si eu imi pocneam degetele cand eram mai mica si am aflat ca nu e bine asa ca m-am dezobisnuit

| Dafuqq a răspuns:

Si eu la fel, incearca sa te dezobisnuiesti, nu e sanatos.
La batranete o sa iti tremure mainile(cel putin asa am auzit).
Lasa-te :* Fundoi?

| Lleisha a răspuns:

Si eu imi pocnesc degetele dar am aflat de la prietena mea cea mai buna ca nu este bine, pentru ca se ingroasa articulatiile iar cand vei fi mare nu o sa mai intre inelul.