| Briosicaツ a întrebat:

Eu imi pocnesc degetele de la maini in fiecare zi...Am auzit ca la batranete o sa imi tremure sad e adevarat?

Răspuns Câştigător
| ici3 a răspuns:

Nu! Este un mit. Saptamana trecuta in emisiunea Dr. OZ s-a pus aceasta intrebare si raspunsul a fost cel pe care ti l-am dat si eu.

13 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Există un tip special de premii Nobel (neoficial), care este dat pentru descoperiri interesante, dar absolut inutile. Un medic a primit acest premiu pocnindu-și degetele de la o mână timp de zeci de ani și nepocnindu-și degetele de la cealaltă mână, doar pentru a demonstra că nu e nicio diferență între cele două mâini la bătrânețe (din punctul de vedere al tremurării). Da, e un mit, zic eu.

| darrio2007 a răspuns:

Nu este adevarat ca iti vor tremura la batranete.Iti vor tremura de tanar. Pocnindu-le mereu, articulatiile iti vor slabi cu timpul.

| mona a răspuns:

E foarte adevarat

| Kaℓi a răspuns:

O sa-ti tremure la batranete daca faci Parkinson, ceea ce nu-ti doresc. Dar pocnitul iti poate afecta incheieturile, si in plus e un obicei enervant pentru cei din jur, ca orice tic. Controleaza-te si o sa treaca.

| BassHunter13 a răspuns:

Si eu sunt la fel in situatia ta! Eu de vreo 10 ani tot fac asalaughingsi deja in unele momente im tremura putin ..mai mult! trebuie sa ma las de prostul asta obicea!

| RockNbeer a răspuns:

Iti slabesti articulatiile,eu asa am facut un timp, si pentru ca mai cant si la chitara s-a observat, imi tremurau mainile in timp ce cantam, in urmatoare secunda cand mi-am dat seama, nu am mai facut chestiia aia.

| LetMeHelp a răspuns:

Este adevarat.Ce faci tu este un tic, nu il faci ca vrei ci pentru ca asa te`ai obisnuit. Daca vrei sa nu mai faci asta si nu poti din simpla voie pune`ti un elastec la mana si dupa ce le pocnesti trage de elastec tare sa te doara.Fa asta pana vezi ca nu mai ai acest tic.Succes!

| CeTrebuieSaScriuAici a răspuns:

Asa faceam si eu timp de 2 ani si da este adevarat dar de la un timp nu am mai facut asta deoarece incepeau sa ma doara mainile, iar mama mi-a zis ca trebuie sa ma abtin si incet cu incet nu am mai facut asta. Funda te rog ca am decat 1.

Răspuns utilizator avertizat
| CeTrebuieSaScriuAici a răspuns (pentru Briosicaツ):

Ia-o incet si nu te mai gandi la asta.

| CeTrebuieSaScriuAici a răspuns (pentru Briosicaツ):

Imi dai si mie te rog frumos o funda ca eu am decat una.

| euu26 a răspuns:

In legatura cu tremuratu e adevarat.

| KimyLook a răspuns:

Si eu mi le pocnesc nu cred ca o sa se intample nimic :* e doar 1 mit