| Motilyk_Otilik_1991 a întrebat:

Eu sunt foarte rusinoasa si de asta nu imi pot face prieteni! Ce sa fac ca sa nu mai fiu asa?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prietenii trebuie să-i selectezi cu grijă.
Interacționează, nu sta închisă în casă.
Pa, pa.

| thegatekeeper a răspuns:

Daca esti excesiv de timida, cu greu iti poti schimba firea, iar daca se intampla, se intampla in timp si nu in totalitate. In situatia asta, poti ori sa cauti sa interactionezi cu persoane ca tine, mai linistite si cu care sa ai ceva in comun, sa astepti sa fii abordata de alte persoana care par interesate in a lega o prietenie sau daca nu te deranjeaza sa iti petreci majoritatea timpului pe cont propriu, iti poti gasi cateva hobby-uri pe care sa le practici de una singura, daca nu ai deja. E foarte dificil sa scapi de timiditate si imposibil sa scapi in totalitate de cea excesiva sau de anxietatea sociala.

| vampir004 a răspuns:

Si eu sunt timid dar incet, incet scap de aceasta stare asa si tu totul vine cu timpul dar daca intr-adevar vrei pai plimbate sau fa ceva si incet incet iti poti face repede prieteni

| oLivy a răspuns:

Fii mai sociala, mai comuticativa vorbeste mai mult si incearca sa te bagi in seama iar restul va veni de la sine.BAfta!:*:*

| marik a răspuns:

Pai in-o zi nu vei mai fi asa.trebue doar sa ai incredere in tine.