| nicoleee30 a întrebat:

Eu trec in toamna in a 9 si ma duc la un liceu dintr-un oras mare care ii langa orasul meu. Am emotii cam mari, mii frica ca ma voi acomoda foarte greu, cum sunt si o fire timida si emotiva. Ce trebuie sa fac sa imi fac cat mai repede prieteni? CUm pot sa le arat ca sunt o persoana de treaba si ok? Funda si voturi!

2 răspunsuri:
| soriinaa a răspuns:

Fi tu insuti, nimic nu merge mai bine ca asta. Si eu sunt o persoana mai timida, care pune totul la suflet si plange din orice si inteleg prin ce treci, dar trebuie sa faci cumva sa iti depasesti timiditatea. Toata generala am fost asa, dar cand am ajuns intr-a 9a, mi-am dat seama ca trebuie neaparat sa schimb ceva. Si am incercat sa fac tot posibilul sa trec peste timiditate, peste rusine. Am intrat in vorba cu toti colegii, gandindu-ma de fiecare data ca nimeni nu are absolut nimic in plus fata de mine, ca toti suntem oameni si suntem egali, prin urmare nu am de ce sa fiu timida sau sa nu ma simt in largul meu. M-am imprietenit cu fete cu mult tupeu si am ajuns si eu mai tupeista. Si asa am reusit sa-mi depasesc timiditatea. Sunt sigura ca la fel poti si tu. Bafta;*!

| Iuliana_sarau_1997 a răspuns:

Nu mai fi asa de stresata.o sa vezi ca lucrurile o sa decurga de la sine! incearca sa fii intotdeauna stabila pe situatie...incearca sa pari relaxata in tot ceea ce faci.iti va lua maxim o luna sa te acomodezi.si eu eram la inceput la fel(in toaman trec a 10a)acum depinde de tine de cat de repede te imprietenesti cu cineva.si nu uita! fii cat mai prietenoasa cu toata lumea si incearca sa iti faci multi prieteni si sa intri in grupuri noi.parerea mea.