| Gabryel7 a întrebat:

Examen matematica!
Se consifera functia f:R-R
f(x)=-x+2
E corect daca am scris:
f(1)=1 >= A(1, 1)
f(2)=0 >= B(2, 0)
Si am reprezentat A si B?

Mai exista o problema... cand am taiat o adunare a iesit o liniuta mica pe partea cealalta din cauza stiloului.
Credeti ca poate fi considerta semn si lucrarea poate fi anulata?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Ai greșit f(1)=-1+2= 1____f(2)= -2+2=0 de unde ai inventat punctele Ași B___ Știu ce ai vrut tu, dar trebuia să fi scris explicit în cuvinte, că te gândești la reprezentarea grafică în plan a funcției f(x) și că pe axa OX reprezinți valorile lui x iar pe axa OY valorile lui f(x). Etc.
Sper pentru tine, să nu te depuncteze urât pentru asta!

Dacă vrea să îți anuleze lucrarea zicând că este semn faci contestație și le explici că aveai un stilou prost cu o cerneală proastă și că și foile erau proaste și că nu a fost nici un semn nimănui. Dacă vor să îți anuleze lucrarea pentru asta, se rezolvă la contestație, nu este o problemă asta.
Cred că nici nu le va trece prin cap, că este semn, și că îți faci Tu probleme aiurea.

4 răspunsuri:
| RockTheNation a răspuns:

La functii e bine, si eu am dat aceleasi numere. in legatura cu semnul thinking

| Armina_7903 a răspuns:

Rezultatele sunt corecte. Dar ce se cerea? Sa reprezentati punctele A si B de pe graficul functiei? Ca atunci e bine happy

In legatura cu stiloul, nu cred ca e nici o problema...eu cand am dat am facut un dezastru la aspect si nimeni nu a avut treaba tongue

| andreea_5200 a răspuns:

Ai gresti caci venea A(-2 0) B(0 2)

| madalina2607 a răspuns:

Trebuia sa dai doua valori 0 sus si 0 jos si faceai f(0) care iti dadea 2 si apoi f(x) care era asa f(x)= -x+2=0 => -x =-2 puneai / si imparteai la -1 si iti dadea x=2, iar distanta aia era punctul P d coordonate (2; 2), multta bafta