| DodoDodo03 a întrebat:

Examenele de diferență, în urma transferului din clasa a IX-a în clasa a X-a, se calculează cu media generală a anului școlar precedent încheiat?

2 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

La liceul la care sunt eu (spun asta deoarece nu stiu daca si la tine este la fel, dar posibil sa fie) Nu se ia in calcul ce medie ai avut in anul precedent. Doar sa fie suficiente locuri.
In plus, notele de la diferente sunt doar pentru a avea o nota la materia respectiva din anul precedent (adica sa para oarecum ca eu. am facut materia aia )
Repet, asa este la mine, poate la fel este si la tine.
Cat despre diferente, nu stiu de ce le numesti examene, pentru ca nu sunt. Eu cand am fost sa dau diferentele pur si simplu ma lasa sa copiez din carte. Nu e ca si cum daca... sa zicem ca pici diferentele, nu te mai lasa sa te transferi la profilul respectiv.
Acum sunt aproape sigur ca din cele spune de mine, crezi ca sunt cam la cel mai slab liceu din oras. laughing Dar nu-i asa.
Bafta! Daca mai ai prieteni care au dat diferente, intreaba-i sa vezi cum a fost.

| DodoDodo03 explică (pentru Nemessys):

Stau în Timișoara și sunt examene de diferenta pentru că eu nu am făcut acea materie in clasa a IX a (latină, muzică, desen) și habar nu am despre procedura lor, doar stiu ca trebuie sa am media peste 5 la examen, și nu știu dacă transferul se va baza pe media de la examen și nu pe media clasei a IX a.