| AidaAmaranta a întrebat:

Exista grupa de sange RAR 0 negativ, si AB negativ? eu asa am auzit.

1 răspuns:
| nighter a răspuns:

Grupele de sange sunt A, B, AB si 0. Fiecare persoana are o anumita grupa de sange. Mai departe exista si factorul Rh care poate fi negativ sau pozitiv. Majoritatea persoanelor au Rh pozitiv, dar exista si aproximativ 10%-15% persoane cu Rh negativ. Deci o persoana poate avea grupa A cu Rh pozitiv sau grupa A cu Rh negativ sau grupa B cu Rh pozitiv sau... tot asa. Grupa de sange e ceva, iar Rh e altceva. Sper ca am fost destul de explicit big grin