| anonim_4396 a întrebat:

Exista meteode pentru a scapa de tendinta sinuciderii?
Am inceput sa iau in serios chestia asta,deja nu mai rezist,nu mai pot, nu mai suport și nu am cui să-i spun prin ce trec si de fiecare data cand am stari cum ar fi Depresia mă gândesc la sinucidere.
Uneori vreau sa mor.Am incercat sa fac in asa fel incat sa scap de gandurile negative, dar nu pot.
Exista vreo rezlovare?

5 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă nu te duci la doctor, probabil nu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, există metode.
Îți spun eu una: te bagi voluntar la un adăpost pentru câini.
Te uiți zi de zi la cățeii care sunt eutanasiați, deși vor să trăiască.
Dar te uiți în ochii lor până la capăt.

După aia, îți sare cheful de sinucidere.

| Laura927 a răspuns:

Sunt perioade grele in viata in care ne simtim singuri fara rost fara un viitor.da toti ne-am simtit asa la un momentdat...
Dar viata se schimba de la o zi la alta si lucrurile nu vor sta asa a nesfarsit chiar daca asa pare...
Sincer nu ai nevoie de nimeni sa fii fericit poti fi singur fara prieteni si familie si tot o viata fericita poti sa ai.
Poti maine sa iti iei un servici in alta tara si sa pleci efectiv nu te tine nimic de moment ce esti major.
Poti sa vezi lumea, culturile, obiceiurile.e foarte frumos sa calatoresti, nu ai bani? nu e nimic i-ati un job intr-un oras turistic pe 2 sau trei luni de acolo poti pleca in alt orasel turistic, si muncesti si vezi si eu asa am facut timp de 5 ani si a fost foarte frumos, anti-depresiv natural
E pacat sa vrei sa mori, poate cine stie o sa intalnesti o fata sau un baiat care o sa iti umple sufletul de bucurie ..cine stie.
Iesi din rutina aia care ti-ai creat-o si din anturajul prost care il ai si mergi si vezi lumea ca este impresionanta.
nu fi las o viata avem si se poate sfarsi oricand, ce rost are sa o irosesti in ganduri sinucigase cand sunt atatea de vazut...

| RaulMdfk a răspuns:

Antidepresive?