| AdiyAdriann a întrebat:

De o perioada ma gandesc numai la lucruri negative, de tot felul. Ma gandesc non stop chiar daca nu vreau, gandurile astea nu mi dau pace deloc. Am incercat sa spun stop, gata, ajunge dar functioneaza pe moment si dupa iar imi vin in minte. Si cu cat incerc sa le opresc, parca mai rau fac. Am inceput sa mi pierd orice speranta, am devenit depresiv, anxios. Si chiar inainte de asta aveam stari de frica fara motiv mai mereu, uneori cautam motive. Eu tot timpul am fost o persoana timida, credeam ca toata lumea e mai buna ca mine, ma simteam inferior fata de restul' si realizam ca asta era doar in mintea mea. Cum e si n cazul asta, la fel. Dar nu stiu ce sa fac. Am vazut ca daca le dai importanta, incep sa ti conduca viata. Am inceput sa citest tot felul de postari despre asta, scrise de preoti ca gandurile negative sunt mana raului. Dimineata cand ma trezesc sunt ok, ma simt bine, nu ma gandesc la nimic rau, dar inte o fractiune de secunda, subcontientul meu le readuce la viata, fara sa vreau si iar ma gandesc non stop la asta. Pana atunci imi doream familie, copii acu parca nu ma mai vad asa. Cum pot scapa de gandurile astea necontrolate? Se poate sa fiu bipolar?

Răspuns Apreciat de Editori
| Mazzenine a răspuns:

Ai de-a face cu o problema cu care se confrunta majoritatea oamenilor, daca nu o mare parte dintre acestia. Simti aceste lucrurilor deoarece stagnezi si nu incerci sa iesi din acest cerc morbid. Ce uraste omul cel mai tare? Rutina. Ce doreste sa aiba loc? O schimbare care sa-l faca sa schimbe lumea, pe el, cei apropriati si celelalte tipuri de societati. Daca simti ceea ce simti, o simti pentru ca tu nu esti impacat cu tine insuti. Nu te raporta la toti ceilalti din jurul tau, pentru ca oamenii sunt oameni, fie ca ii apreciezi, fie ca esti stanjenit sau mahnit de prezenta si defectele lor, totul face referire la cum iti percepi tu lumea si viata, iar majoritatea lucrurilor din jur nu trebuiesc neaparat reflectate, tu trebuie doar sa te apreciezi asa cum esti. Ca nu te descurci la ceva sau ca nu arati grozav, unele lucruri se pot schimba iar numai tu esti persoana care poate face asta. Totul porneste de la tine si se opreste la tine. happy

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Invata sa fi mai pozitiv in viata, nu conteaza daca nu vrei familie dar singur o duci mai bine in viata fara griji ar trebui sa iti dea sperante singuratatea.

| DenisIonut01 a răspuns:

Si eu sunt la fel. E posibil sa fi bipolar, eu iti recomand sa mergi la un psihiatru sa iti dea niste pastile si sa spui ca vrei si consiliere psihologica, mananca mai putina ciocolata si orice contine cacao sau cofeina. Umpleti timpul cu ceva, sport-ul ajuta si el.

| anonimg a răspuns:

Fara funda!
Ai nevoie sa iti faci planuri, tinte si sa le atingi. Toti oamenii trebuie sa fie ocupati cu activitati, si sa poarte raspunderi. Lipsa acestora duce in mod normal la degradare mintala -psihica, intelectuala, morala.
Starea ta nu este legata de religie, ci de lipsa de preocupare.
Ai nevoie de asemenea de miscare, de practicarea exercitiilor fizice in fiecare zi. Acestea vor trezi pofta de viata, bucuria de a trai. Ia-ti si niste gantere sau improvizeaza ceva -asa cum le place barbatilor.
Fa-ti planuri sa-ti continui studiile. Omul trebuie sa invete cat timp are suflare. Daca nu are preocupare, mintea ne va duce acolo unde nu vom dori. Noi trebuie sa conducem gandurile, si nu ele pe noi.
Multumirea si recunostinta fata de Dumnezeu pentru tot ceea ce avem si suntem, nu trebuie sa ne paraseasca in nici o zi. Si sa nu uitam a face bine semenilor nostri care sunt in nevoie.
Sanatate!