| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de tendinta sinuciderii?

17 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Mergi la biserica, te spovedesti si capi ce ai pe suflet, vorbesti cu preotul de la biserica sau de la manastire. Eu as recomanda manastire, acolo ai sanse mai mari sa gasesti oameni rabdatori. Multi au ghinionul sa dea peste un preot care nu le convine si gata, presupun ca absolut toti sunt la fel! Sa nu faci si tu prostia asta.
Noh si vorbesti cu preotul, ii spui ce probleme ai si el o sa te sfatuiasca. Trebuie cu cineva fata in fata si priceput.
Si daca si tu, precum ceilalti multi de pe aici zici ca nu crezi in Dumnezeu - destul de rau, asta nu inseamna ca El nu exista.

| anonimg a răspuns:

Domnul Isus spune: "Eu am venit ca oile sa aiba viata, si s-o aiba din belsug." (Ioan.10:10)
In viata aceasta plina de necaz si suferinta Dumnezeu ne poate face fericiti. Nimic nu este la intamplare in viata noastra. Dumnezeu are puterea sa ne smulga din cea mai inimaginabila depresie in care poate cadea omul.
"Lucrul acesta este cu neputinta la oameni, dar nu la Dumnezeu; pentru ca toate lucrurile sunt cu putinta la Dumnezeu." (Marcu.10:27) Versetul acesta nu are nevoie de nici o interpretare. Putem sa-l aplicam, sa-l credem cu putinta in toate aspectele vietii noastre.
Cauta sa-L cunosti pe Dumnezeu. Doar atunci vei vedea cat de frumoasa este viata. Aceasta este datoria oricarui om.
Cum sa faci asta? Incepe prin a citi Biblia la rand. Prin ea Il poti cunoaste pe Dumnezeu.

| Nilsson a răspuns:

Sunt numeroase motive care conduc la depresie: singuratea, probleme financiare, de sanatate sau familiale, conflicte, etc.
Trebuie sa ne spui ce te framanta pentru ati putea oferi un sfat util si sa elimini cauza supararilor.

Dar oricum, niste sfaturi generale pot sa iti dau:
- sa exprimi ce simti pentru a te descarca de probleme, poti sa profiti de anonimitate sa te confesezi pe acest site, ca multi altii happy
- sa iti imbunatatesti relatia cu cei din jur si cu Dumnezeu
- sa incetezi sa iti mai plangi de mila si sa te gandesti ca multi trec prin situatii mult mai grele
- fa-ti planuri realiste de viitor
- fa miscare, iesi in aer liber, plimba-te in parc, bucura-te de soare, te ajuta mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deschide o pagina goala intr-un editor de text si apuca-te de scris tot ce-ti trece prin minte. Incepe asa: "De ce exist? Ma iubeste cineva? Cum a aparut omul? Cum as putea sa-mi alin durerea? Ce am gresit? Exista Dumnezeu?"

| KronstadtResurrection a răspuns:

Urmeaza sfatul reclamei Nike.

| ChiarEu2 a răspuns:

Pune în practică!winking

| xVictor a răspuns:

Frate, te inteleg perfect. Am incercat sa ma sinucid de la toate rahaturile laughing si vorbesc foarte serios. Eram mic aveam vreo 6-7 ani si ma jucam cu mingea si culmea :/ am spart un geam -.- ce-mi trece prin cap? Hai sa iau cutitu sa mi-l bag in inima! laughing N-am putut :/ dupa am sarit de pe casa culmea, n-am patit nimic, dupa am luat un pumn de pastile culmea, nu am patit nimic lol :/ nici la ficat, nici la sanatate nimic! Dupa am stat sub apa cred ca 2 min :/ ba vere, nu simteam nimic wtf? sunt nemuritor? laughing) Frate, oricine are un rost in viata. nu conteaza ce greutati ai atat a timp cat incerci :/ eu acum sunt perfect. Am tot ce vreau, am muncit si am facut tot ce-am vrut big grin Nu regret decat ca am pierdut timpul ( aproximativ 10 min in toate incercarile ) in a ma sinucide. Succes.

| Random123456 a răspuns:

Consulta un psiholog. De aici nu cred ca vei primi foarte mult ajutor, din pacate.
Prietenii ajuta, petrece mai mult timp cu ei, iesi, razi, distreaza-te. Stai singur si mediteaza la lucrurile frumoase, admira natura, admira tot ce e impreujurul tau. Iubeste, dar iubeste pe cine trebuie. Si daca nu ai nimic de iubit acum, cauta pentru ca sigur exista cineva care iti va arata ce frumoasa e viatawinking

| TroubleInParadise a răspuns:

Psiholog/vorbeste cu parintii

| DreamerBoy a răspuns:

Buna.
Si de ce vrei sa faci asta? Tu stii ce inseamna asa ceva? Dumnezeu ti-a dat cel mai frumos cadou:viata.Si tu, ce vrei sa faci? Sa te sinucizi. Dragul meu/draga mea, acesta este unul dintre cele mai mari pacate.Gandeste-te ca esti tanar/a si mai ai multe de facut in aceasta viata.Nu merita sa te sinucizi! Poate ca treci printr-o perioada mai proasta, dar asta nu-ti da dreptul sa faci asa ceva.Din nou, gandeste-te ca viata merita traita din plin si ca ai comite o greseala uriasa daca te sinucizi!
Iti doresc toate cele bune si nici sa nu-ti treaca prin cap sa faci asa ceva!
Pa, pa.

| Yinsho01 a răspuns:

Ce te face sa vrei sa te sinucizi? Daca esti depresiv, cel mai bine e sa mergi la un specialist in domeniu, adica la un psiholog. Daca e din cauze financiare, ar trebui sa ceri ajutorul apropiatilor.

| anonim_4396 explică (pentru Yinsho01):

Am incercat.
Dar nu am nici o sansa.

| Nefarius a răspuns:

Degeaba ii dati voi sfaturi cu privire la problema lui, pentru ca asta nu-l va ajuta, pentru ca el poate sufera de o tulburare de dispozitie numita depresie, care nu se trateaza numai cu vorbe.
Singurul lucru care il va ajuta este consultarea unui medic psihiatru si psiholog, si bineinteles respectarea unui tratament antidepresiv, si mai mult de atat ii mai trebuie si o vointa de fier, mai pe scurt sa cooperze cu sine.

| LadyRoses a răspuns:

Cred că fiecare din noi (chiar daca nu toți o recunoaștem) s-a gândit macar o dată la sinucidere.

De ce se întâmplă asta? Avem probleme emoționale, amintiri care inca ne ranesc, ne-am pierdut încrederea în cineva sau nu primim afecțiunea pe care o dorim atât de mult.

De fiecare dată când te gândești la sinucidere, asculta melodii triste, pentru că ele te fac sa te simți mai bine, fiind în acord cu sentimentele tale. Repetă-ti mereu în gând :"Sunt mai puternic, eu nu renunț".

Eu obișnuiam să ascult "The Hangging Three -Hunger Games"

Multa bafta și nu uita: Nu ești niciodată singur

| anonim_4396 explică (pentru LadyRoses):

Sunt întotdeauna.

| xerxes1 a răspuns (pentru LadyRoses):

Nu se repeta negatii.
Subconstientul nu face diferenta.

| Dorian1997 a răspuns:

Pai linisteste-te, in primul rand. Tu stii ce inseamna asta? Gandeste la persoanele care tin la tine, cum crezi ca se vor simti? Fiecare are un scop in viata, sa te sinucizi nu este o optiune. Pt orice problema, exista o rezolvare. Daca vrei sa vorbesti despre asta, spune-mi si putem vorbi pe skype.