| viorel96 a întrebat:

Explicati de ce parintii ii interzis copilului sa citeasca anumitea carti.

2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Parintii trebuie sa vegheze ca dezvoltarea psihica si intelectuala a copilului lor sa se faca adecvat varstei pe care o are si pe acest considerent, parintii cunoscand subiectul unor carti, le apreciaza ca nu sunt oportune pentru a fi citite de un copil, tanar care inca nu are maturitatea necesara pentru a intelege, asa cum trebuie ce a citit. Poate ca acele carti exceleaza in violenta verbala, in vulgaritati, ori personajele sunt creionate mai mult negative si atunci nu prea ai avea ce sa inveti lecturand o asemenea carte.
Cred ca stii ca, cititul este o modalitate de a-ti creste nivelul de cultura generala si daca din acele carti nu poti trage nici un fel de invataminte, este pierdere de timp sa le citesti.
Cred ca este cazul sa dicuti cu parintii tai care este motivul pentru care o anumita carte apreciaza ei ca nu trebuie citita de tine si sunt convinsa ca vei afla motivele ce au stat la baza unei asemenea interdictii.
Daca tu ai acum 14 ani, cred ca asemenea limitari la lecturi este necesara, insa iti pot spune ca sunt foarte multe carti pe care le poti citi. Daca esti inscris la biblioteca, vei vedea ca o sa ti se recomande multe carti minunate pe care sa le poti citi de placere, pe langa cele care trebuie sa le citesti pentru scoala.
Poti citi orice carte de Jules Vernes, de Alexandru Dumas, de Karl May, pe langa cele ale autorilor romani: Sadoveanu, Slavici, Radu Tudoran etc.
Trebuie sa le respecti hotararea daca exista un anumit gen de carti pe care parintii tai ti-l interzic.
Eu ma bucur sa aud ca mai sunt adolescenti pe care-i preocupa lectura. Sa cresti mare, sa fii sanatos si sa citesti tot ce este potrivit varstei tale pentru ca, vei avea ce invata din acele carti.
Bucura-te ca ai parinti carora le pasa de tine si care vor sa te faca sa devii un om in adevaratul inteles al cuvantului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca pot fi violente de aia ei vor sa-ti dea o edukatie korespunzatoare