| LoVePiNk1998 a întrebat:

Care sunt componentele unei carti? Explicati partile componente big grin Funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coperti, file, pagini!
Copertile sunt paginile ălea 2 mai groase, una la început și alta la sfârșit. Ele protejează cartea, respectiv filele și paginile cărții.

Filele sunt fiecare dintre foile care alcătuiesc un caiet, o carte etc. formată din două pagini.

Paginile sunt fiecare dintre cele două fețe ale unei foi de hârtie dintr-o carte, dintr-un caiet, ziar, registru.

Sper că te-am ajutat!

1 răspuns:
| Gatiiitu a răspuns:

Toc,coperti,pagini,file