| Cookie166 a întrebat:

Explicati-mi diferenta dintre genitiv si dativ. Cu prepozitii, intrebari la care raspund...etc. Multumesc!

4 răspunsuri:
| annkaa a răspuns:

CEAuhappy
Dativul raspunde la intrebarea cui?, la pronumele personal el are functia de complement indirect, atribut pronominal si nume predicativ

Cazul Genitiv:raspunde la intrebarile al/a/ai/ale cui?
atribut substantival genitival: Mașina Mariei este roz.
atribut pronominal genitival: Cartea ei e minunată.
nume predicativ: Bibeloul este al Marianei.

| Marghioalaa a răspuns:

Genitiv:impotriva,contra,asupra,deasupra,dedesubtul,inapoia,inaintea etc.
Dativ:asemenea,aidoma,potrivit,conform,contrar,gratie, multumita, datorita
Bafta!

| LuluRawrr a răspuns:

Prepozitiile:
Genitiv [ mea,meu] : deasupra,contra,dedesubtul,inaintea,in spatele,in jurul
Dativ[mie] : multumita, conform, potrivit, contrat, datorita, aidoma.

Cam tarziu nu? =]]]]]

| Cookie166 explică:

Care sunt prepozitiile din genitiv si care sunt din dativ?