| SovietMarshalPeter a întrebat:

Cum facem diferenta dintre Dativ si Genitiv?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Băiatului îi spun o poveste-dativ, pentru ca raspunde intrebarii "cui?"
Povestea asta e a baiatului. -genitiv, pentru ca raspunde intrebarii "a cui?" (al/a/ai/ale cui)
Practic, genitivul arata posesia (al cui? -Al meu), dativul dă o indicație (cui? -Lu` ăla)

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Dativul raspunde la intrebarea cui?, iar genitivul la intrebarea al cui?, a cui?

| Irinα a răspuns:

Buna! Pai..cazul dativ are urmatoarele prepozitii:
gratie, multumita, datorita, conform, contrar, potrivit si raspunde la intrebarea cui, iar cazul genitiv:asupra, contra, impotriva, inaintea, inapoia, inauntrul, dinauntrul, indaratul, de-asupra, asemenea, dedesubtul si raspunde la intrebarile (al/a/ai/ale cui).

| luKian24 a răspuns:

La cazul Dativ pui intrebarea cui? si la Genitiv intrebarea este a cui happy