| Eugen1234 a întrebat:

Explicati-mi si mie tactica pressing de la fotbal ca nu o inteleg!

Răspuns Câştigător
| ASIGURATORUL a răspuns:

Este actiunea unui jucator sau a unui grup de jucatori asupra jucatorilor adversi in timp ce acestia sunt in posesia mingii si care doresc sa o recupere cat mai rapid.Scopul pressingului este de a scoate din posesie jucatorii adversi.

2 răspunsuri:
| geo9090 a răspuns:

Presing inseamna atunci cand nu iti lasi adeversarul sa iasa din propia jumatate de teren cu pase scurte adica fundasii avanseaza mijlocasii avanseaza si atacantii stau ceva mai sus astfel avansand toata echipa ta adversarul neputand sa iasa cu pase scurte din aparare pentru ca tu il presezi trebuie sa iasa cu pase lungi din aparare daca te uiti uneori la unele meciuri ai vazut cum fundasii centrali isi paseaza intre ei sau cand fundasul central are mingea iar mijlocasul central vine sa ia pasa de la mijlocas? Ei facand presing fundasii centrali nu mai paseaza intre ei in schimb mijlocasul central vine la pasa dar nu putea lua mingea pentru ca tu esti acolo cu atacantii si mijlocasii si adversarul cu mingea trebuie sa degajeze sper ca ai inteles

| Eugen1234 explică:

Si care e diferenta jocului in forta fata de pressing?