| Andreea19Alina a întrebat:

Facultatea de medicina sau Facultatea de economie? Sunt intr-o dilema...momentan ma aflu in primul an la Facultatea de economie, unde ma descurc destul de bine, insa nu imi place absolut nimic din ceea ce se studiaza aici, adica, nu este ceea ce am visat sa fac.Chiar daca din anul al doilea, se va studia si ceva informatica si, dupa cum spun unii, fiind la,, mare cautare". Problema mea este daca sa renunt dupa ce termin primul an, sa stau un an acasa pregatindu-ma pentru admiterea la medicina si apoi sa( sper sa) intru la medicina sau sa continui cu facultatea de economie?! Inca o problema la Facultatea de economie este mediocritatea cadrelor didactice, care, in unele situatii ma dezgusta si faptul ca nu ai efectiv ce sa inveti, nu ti se cere aproape nimic, iar ce ti se cere este efctiv mediocru. As aprecia sfaturile intelepte si poate, pareri legate de aceste doua facultati. happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In viata o sa fii fericita doar facand ceea ce iti place tie. Placere vs bani,ce alegi? Gandeste-te bine,daca nu iti place ce faci acum,o sa poti lucra o viata in domeniul ala? Dar la medicina e foarte mult de invatat,cunosc pe cineva,mi-a zis ca daca nu iubea asta nu reusea. Daca iubesti medicina, o sa poti rezista, daca nu, nu cred, doar daca nu ai o memorie de aia in care citesti o data si stii totul.