| Johnny69 a întrebat:

Cum se face admiterea la facultatea de drept si ce se studiaza acolo?

3 răspunsuri:
| Tso a răspuns:

La Universitatea din Bucuresti ai admitere: 100 de grile inchise, 40 din economie, 60 din gramatica.
De studiat, se studiaza multe, depinde si ce te intereseaza. E greu, dar e si frumos in acelasi timp. Profesorii sunt corecti si chiar isi dau interesul ca noi sa invatam ceva.
Legat de alte facultati de drept din tara, nu-ti pot da multe detalii, pentru ca nu le cunosc.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar trebui să GHICIM din ce localitate? =))
Sau vei veni din Constanţa ( spre exemplu ) în Cluj-Napoca?

Vezi, spre exemplu, detaliile de la linkul :
http://www.drept.unibuc.ro/......s21-ro.htm

Vezi materiile/disciplinele + programa în Planurile de învăţământ de la linkul :
http://drept.unibuc.ro/......015-v8.pdf

Toate cele bune.

| xToToShelx a răspuns:

Depinde foarte mult unde. De exemplu in Bucuresti stiu ca se dau 2 teste. Unu la romana si unu la economie (de asta nu sunt prea sigur). Si stiu ca sunt intrebari grila. In Constanta, intrii doar pe baza de dosar