| dulc3'maria a întrebat:

Fantoma=spirit, povestiti-va intamplarile voastre traite cu spirite i s-a intamplat cuiva vreodata ceva straniu...ciudatstraight face?

Răspuns Câştigător
| StaRmAgiC a răspuns:

Da fii atenta:
-Eu stau la curte.intr-o vila care e foarte veche si in vila unde locuiesc eu au stat generatzii peste generatzii...si prima oara cand m-am mutat mi-a fost frica...jos este un demisol. iar sus la etajul 2 stau niste chiriasii...si era intr-o vineri din cate imi aduc eu bine aminte.ca vecinii de sus mereu pleaca la tara vineri...
Si mama m-a trimis sa incui poarta la 10 noaptea... zis si facut.cand sa ma intorc si sa urc scarile din curte.vad ca iese din usa noastra repede un copil si intra pe cealalta usa care se afla langa usa noastra...si urca scarile(pe usa cealalta sun niste scarii.jos care duc la demisol.si sus la vecinii).eu am crezut ca este fratele meu.pe atunci avea 9 ani.si am crezut ca imi face glume proaste.si sa continuii... l-am vazut ca alerga sus pe scarii la vecinii...si radea asa straniu.si era cu sapca.pentru. ca usa de langa usa noastra are si un geam sus...si s-a oprit exact unde este geamul.si radea si apoi urca inncontinu.am zis ca e fratimiu.si am zis sa ma duc sa-l iau.ca era destul de tarziu...am aprins becul de sus de la vecinii...si urc scarile.nu se mai auzea nimic...si cand am ajuns la usa vecinilor. iar ei mai au o usa langa usa lor. unde acolo isi tin lucruriile care nu le mai folosesc iar eu am inceput sa ii zic lui fratimiu sa iasa o data de unde s-a ascuns...si usa s-a deschis incet scartzaind ca in filmele horror. iar la usa vecinilor era pus un lacat mare...pff cand am vazut nu mai nimeream scarile sa cobor.si m-am lovit si la caplaughing... iar cand am ajuns repede in casa...fratimiu era in mijlocul holului cu o cana in mana.si m-a intrebat ca ce am patit...de atunci...nu prea mai dau pe acolo...decat cu cineva

-au trecut vreo 4 ani de atuncitongue

27 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, sincer nu cred ca chestii de astea... dar in urma cu cativa ani am patit o faza...stateam si ma uitam la tv, eram singura in camera, usa era inchisa...stateam cumintica in pat cand simt ca pune cineva mana pe mine si ma atinge pe spate, am crezut ca a venit cineva la mine, dar cand m-am intors sa vad cine e in spatele meu, nu era nimeni... apoi continui sa ma uit la tv, cand deodata iar simt ca ma atinge cineva, si chiar nu avea cum sa fie cineva ca eram singura si de la pat la usa era cam mare distanta, apoi m-a luat o frica...de atunci mult timp nu puteam dormi singura, sau cu lumina stinsasad... mi-era atat de teama, cam de 1-2 ani dorm fara lumina...si am mai avut o intamplare...sta a fost acum 4-5 ani dar imi amintesc foarte bine, ca stateam in pat, era noapte, cand deodata m-am uitat pe geam si am vazut un copil mic, avea corpul mic si capu mare si stiu sigur ca nu a fost imaginatie, imi amintesc perfect cum arata, si a produs un zgomot de pisica...nici nu vreau sa mai imi aminteschee hee...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu cred in asa ceva pentru ca nu am patit nimic niciodata.

| hândel a răspuns:

Daca nu mi s-au intamplat mie, ca ma jucam in cimitir printre morminte, in cavouri, in camera unde erau aruncati scheletii care nu mai plateau chiria, si ma jucam mai mult seara cu vecinii de-a v-ati ascunselea, d'apoi altora! Straniu este sa crezi ca pot fi adevarate fantomele, stafiile si alte bazaconii din povesti de speriat credulii. sad

| georgiana a răspuns:

Da, acum sper sa nu par paranoica. Dupa ce am plecat de la un priveghi, ne-am adunat mai multi la un prieten sa mai stam de vorba...si deodat se facu liniste totala, lumina era stinsa in camera.doar pe hol era aprinsa.la geam aveam un ghiveci care cazuse jos.ne-am speriat toti laughing si nu a facut nimeni vreo gluma sau ceva de genu(geamu era inchis, la fel si usa)...

| M.madallina a răspuns:

Am avut parte de cateva chestii ciudate, obiecte care nu erau in locul in care le-am pus, sunete ciudate... dar nu le-am dat deloc importanta.imi place sa ma uit la fenomene stranii, mesaje de dincolo, etc. dar nu neaparat cred in asa ceva

| Summer Memories a răspuns:

Nu as putea spune :da! cred in asa ceva", dar mi s-a intamplat odata ceva foarte ciudat.

Aveam o prietena care abia se mutase intr-o casa despre care se spunea ca e bantuita, ea niciodata nu a crezut in asa ceva. Dupa ce se instalase in noua ei casa m-am decis sa-i fac o vizita, si m-am speriat foarte tare cand noi stateam linistita si vorbeam in sufragerie, cand se aude apa de la dus.Ne-am dus sa vedem ce se intampla, dar nu era nimeni, si ce e cel mai ciudat e ca peretele era ud :-s.

De atunci nici ca am mai trecut pe la ea laughing.

kisskiss

| Rebe97 a răspuns:

Povestea lu bunicu cu iepurele si lu fostul prieten a matuasi is tot amele ale lui Rebeca dar alea nu-s inventate.

| Ξ ╚»◘ мєℓ²y ◘«╗ Ξ a răspuns:

Da...imi amintesc foarte bine... s-a intamplat cand eram mai mica la tarabig grin...era noapte iar eu ma trezisem fara sa vreau adica eu in fiecare noapte ma trezesca sa ma duc la baie...sa beau apa... d'astea si eu dormeam in pat cu mamaiebig grin iar cand sa ma uit prin camera ca nu aveam somn am vazut o bluza dar semana mai mult cu o camasa alba cu niste dungi rosii in fine dar avea si gluga care era pe cap... m-am speriat foarte tare mi-am pus patura in cap si deodata am auzit si poarta scartaind si niste pasi...am incercat s-o trezesc pe mamaia adica s-o impinghee heesa se trezeasca dar fara sperante... iar pana la urma am adormit cu patura in caphee hee...

Doamne ce intamplare ciudatastraight face...

| papushikroz a răspuns:

Buna.Eu nu prea credeam in fantome si chestii paranormale pana anul trecut.In iarna lui 2008 bunicul meu a murit lovit de tren. Dupa 30 de zile de la moartea sa am fost chemata de un prieten sa imi arate ceva incredibil.In locul in care i-a fost gasit trupul fulgii de zapada care cadeau se topeau(pentru ca afara ningea foarte tare)si in zapada a ramas forma trupului sau.Nasa mea a spus ca probabil acolo si-a dat sufletul si de acolo s-a inaltat la cer dar el a murit dupa o saptamana de coma, in spital.De atunci cred foarte putin in lucruri paranormale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Mereu vad fantoma lui in fata mea x( Nu pot scapa de ea crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singuru` lucru straniu care mi s`a intamplat e asta: parintii mei erau de noapte, iar eu am ramas singura sa dorm(chestia asta s`a intamplat anul` trecut cred), si era vineri si daca stiti emisiunea aia pe discovery-fenomene stranii-, asa...ma uit la emisiune, becu` stins tot.doar tv`u:-s, in fine.se termina emisiunea. putin speriatalaughing sting tv`u si ma intorc cu fata la perete, tv`u se aprindestraight face, pfff speriata speriata nu asalaughing, ma ridic il sting, se intampla asta de 2 ori, deja exagerat de speriatarolling on the floor ma ridic si`l sting de la buton(credeti sau nu)se aprinde din nou...clar nu mai puteamlaughing, il scot din priza si ma culc, nu nu s`a mai aprinslaughing. Da` cum m`am speriat...doamne fereste!laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atentie: aceasta este o intamplare adevarata. Intr-o vineri seara pe la miezul noptzii, am auzit niste caini care latrau afara, dar n-am bagat de seama, la cateva minute mai tarizu am auzit o cucuvea(pasarea de noapte prevestitoare de rau) si m-a cam inspaimantat putin. Trecut bine de miezul noptzii, m-am trezit ca mi se facuse foarte sete. Intuneric bezna in camera si liniste totala, am simtzit un fior rece pe shira spinarii... am facut un pas incet, la al doilea am prins curaj si m-am lovit puternic de un scaun. Crede-ma ca puteam sa jur ca dracu la pus acolo laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci oameni buni, nu exista fantome ci demoni. Spiritele nu se pot intoarce pe pamant, deoarece D-zeu nu le da voie.Chestiile ciudate care vi s-au intamplat au fost facute de demoni ca sa va sperie, ei se hranesc cu frica noastra.Fiecare persoana are un demon care incearca sa intre si trebuie sa fim puternici.Armele nostre sunt rugaciunea, iubirea.Trebuie sa fim cat mai aproape de D-zeu. Putem sa-i invingem, suntem mai puternici decat ei daca avem credintza. Ei vor sa distruga rasa umana pentru ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui D-zeu.Razboiul a inceput demult.Asa ca oameni buni, fiti aproape de D-Zeu si sa ii multumiti pentru ca face pentru voi.Pace tuturor si sa nu va fie teama, noi avem cea mai puternica arma IUBIREA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dr.aurel popescu-balcesti - spirit si suflet. reincarnarea. este o carte pe care o recomand cu toata caldura celor care cauta raspunsuri referitoare la aceste fenomene in care, unii nu cred iar altii nu si le explica. pe mine m a ajutat sa inteleg ca sunt un om cu mintile intregi atunci cand am inceput sa simt lucruri pe care nu reuseam sa mi i le explic. cine nu a simtit nimic, este normal sa fie sceptic dar cei care au avut parte de astfel de intamplari ar tb sa si ridice semne de intrebare si sa caute raspunsuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrurile astea mi se intample de multe ori pe saptamana.Simt prezente ciudate aud sunete dar nu le pot vizualiza.am crezut ca mi se intampla lucrurile astea din cauza ca vad pe fiecare zi cate un film de groaza dar tocmai uitandu-ma la Discovery mi-am dat seama c pot simti si alte prezente care nu sunt printre noi.Intr`o zi in ultima camera care e sufrageria la tara obisnuiam sa ma joc cu papusile desi-i eram mai maricica.cand m-am intors spre usa am vazut niste picioare in pantaloni albi facand un pas catre dormitor atunci can m-am uitat acel spiritnu si-a mai continuat pasul.In camera aceea am intamplari grele de explicat pe care nu le-am povestit nu am indraznit sa le povestesc cuiva deoarece mi-e frica sa nu-mi afca rau daca spun.Cine vrea sa ma sfatuiasca si sa-mi spuna ce se intampla va rog akady_ruozz e id meu.va astept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cand am fost la bunicii mei de la tara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa va povestesc ceva [ credeti sau nu eu stiu ce am auzit/vazut.
Intro zi, eram cu un prieten acasa la mine pentru un proiect la scoala.
Mama plecase de acasa, iar ramasem doar noi 2.Am decis sa fac o gluma ( la geamul meu pe dinafara am o ata de care trag sa las sata jos pentru tzantzari ) am ridicat sata si a ramas jnurul acela in aer.
Si i-am zis cu voce tare : Daca e cineva aici, sa se miste jnurul in stanga. frate prima data am crezut ca e nimereala. am incercat de 5 ori schimband directile.
Deodata, speriati putin am decis sa incetez.
5 minute mai tarziu, am auzit usa deschinduse si inchizanduse brusc [ am clopotei la usa sus si suna cand se deschide].
Repede am fugit la usa am crezut ca a intrat cineva in casa, surpriza usa era inchisa cu cheia.
Eu si prietenul meu ne-am luat si am fugit intr-o goana din casa pana s-a intors mama.
Nu stiu cum se explica povestea aceasta.
Dar In ultima perioada, mi se intampla tot felul de chesti.
Aveti grija ce faceti! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu mi s-a intamplat nimic de genu dar bunicului meu da.Nea povestit ca, cand el era mai tanar s-a dus pe un camp pustiu mai dexact sa ratacit si nusi mai amintea drumul spre casa.deodata apare un iepure. Bunicumeu se tot apropia de el i iepurele tot fugea. el simtzea ca ceva nu-i in regula si so rugat la D-zeu. dupa ce se rugase iepurele o disparut asa din senin si si-o aminit drumu spre casa.Multzumesc la D-zeu ca no patit nimic. putea sa calce in ceva urma rea sau eu stiu.io nu prea cred in prostii de asta dar se intampla lucruri ciudate.Tot asa matusa mea mia povestit ca fostul ei ubit cand mergea acasa de la discoteca trebuia sa treaca prin cimitir.si merge el linistit singurel pacolo si de odata aude niste pasi in spate. el credea ca e prietenusau si so intors dar no vazut nimic in spate... lo strigat si eu zis ca nu-i amuzant si sa termine ecc dar nimic el continua sa mearga si se aud iar pasii can el se oprea se opreau si pasiii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AM IO UNA:A fost odata o familie formata din 5 membri:Maria(11ani)Antony(7ani)Lucas(3 luni)Rebecca(mama) si Giulio(tata). Aceasta familie se mutase de curand in o casa veche.In primele zile n-au avut robleme dar intr-o noapte mama incepe sa auda plansete in camera belusului.Merge sa vada ce se aude dar nimic bebe dormea bustean.Merge ea inapoi in pat si dupa vreo 5 min aude tzipete in bucatarie.Merge ea sa vada ce se intampla si isi vede copii plini de sange taiatzi bucatzi pe masa. Ea zbiara il striga pa sotusau nu vine nimeni.merge la el si era si el plin de sange si cu ochi scosi.Era mort! Trage plapuma de pe el si vede un barbat plin de sange care ii manca ochiFemeia speriata fuge spre iesirea din casaDarbarbatul fantomaii apare in cale si o saruta cu gura murdara de sange. Femeia se sbate si il loveste cu mana si da de o parte sangele de pe fata si isi da seama ca barbatulfantomaseamana su primul ei iubit care murise si ii aduce aminte ultimele lui cuvintebig grinaca te vei marita iti voi aomora familiaSa nu ma tradezi... Te voi uby pentru tot deauna chiar daca voi mu-rr-ii! Ea se sbate ca sa FUGA DAR NU REUSESTE
Poveste inventata de mine. sper sa va placa.Numele meu e Rebeca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat sa vad ceva la ceam insa nu stiu ce era dar eu cred ca era stafia lui tataie si am doi prieteni unu pe nume mark si una pe nume simona toti trei am vazut a celasi spirit si pe mine ma cheama mihai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am ceva sa spun, e straniu, dar cred ca o stiti, e o poveste cu un trandafir negru.
Povestea:
De ziua unei fete, mama ei a vrut sa-i cumpere 100 de trandafiri rosii si albi.La florarie avea doar 99 de tranda firi si i-a dat maiei fetei 1 trandafir negru sa fie 100 de flori.Noaptea, cad dormea fata mama ei a pus langa pat trandafiri. Dupa o ora din trandafirul negru a iesit o mana si a omorat fetita. Dupa o luna, s-a intamplat asa si cu fratele fetei.Mana a incercat sa omoare si tatal fetei, dar atunci mama ei a taiat mana si tatal eu a scapat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut mi sa intmplat o cestie ciudata vineam de la serviciu si mi s-a oprit masina iesind din masina l-am vazut pe bunicul meu cel mort cu un cojoc pe el si inpindea masina uitinduma in spate l-am vazut in continuare in oglinda si in acel timp afara a dat o zapada exact cum ninge iarna asta fiind pe 11 aprilie 2010 ma puteti ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Daca tot vrei sa iti povestim de ce nu ne povestesti si tu una din intamplarile pe care le-ai avut! Stiu ca suna ciudat dar dorinta asta de a avea cat mai multe dovezi ca exista spirite, fantome si toate astea exista la majoritatea dintre noi. Unii oameni nu cred pentru ca exista o zicatoare: Ceea ce nu crezi nu are cum sa-ti faca rau... dar eu cred ca nu e asa.
Peste tot exista spirite sau fantome sau cum vreti sa le ziceti.
Eu stiu despre ce vorbesc pentru ca mi s-a intamplat si da, sunt doar un copil dar povestea poate fi afirmata de catre persoane in toata firea.
Asta se intampla cand au aveam cam vreo 9 anisori fata de cei 16 care ii am acum este diferenta mare.
Intamplarea mea incepe cu o zi de toamna, putin friguroasa. Obosita oarecum de atata joaca pe ziua aceea m-am dus sa doar caci era deja 10 seara.
Dormeam impreuna cu ai mei, fireste... dar noaptea m-am trezit caci imi era foarte sete, iesin afara din casa sa bea apa pe sala ce dadea spre strada(acolo tinem apa minerala) am privit instinctiv in curte si ce sa vad?
Acolo era fratele bunicului meu(eu le-am spus bunicilor ca a cazut in zapada si a murit desi aveam 2-3 ani, dar m-au crezut si asa au aflat unde si cand a murit dupa care s-au repede sa vada daca e adevarat si l-au gasit mort) deci am vaut fantoma cum practic a dat jos cu cele cateva randuri de ladite pe care le aveam in curte.
Atunci am deschis bine ochii ca sa nu mi se para dar dupa 2 minute de privit incontinuu am inceput sa tip, atunci au iesit uchiu si mama mea. Chiar ei au vazut fantome cum speriata s-a uitat la noi iar dupa o fractiune de secunda a luat-o la fuga dupa care a disparut in zidul de beton.
Tin sa precizez ca toata curtea era luminata de un neon foarte mare pe care il folosim mereu sa lumineze(eram la bunici).
De atunci l-am mai visat de cateva ori dar e foarte greu de povestit si de inteles, poate unii cred ca cei care au avut astfel de intamplari, ca mine sunt nebuni.
Dar nu este asa, sunt printre primii in clasa si mereu stiu sa ma adaptez oricarei situatii, sunt laudata de profesori pentru perspicacitate si deci pot afirma cu tarie ca nu suntem nebuni.
Nu la toti se manifesta chestiile astea, altii sunt legati de natura si de oameni intr-un mod special, greu de explicat dar unic.
Cam atat as avea de spus, scuze daca v-am plictisit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| zozolina a răspuns:

Mda.intr'adevar.eu cred c numai D-zeu. love struckx: stie.treburi d'aztea.si eu ma uit vinerea pe Discovery.cateodata la ambele episoade. Sh cand se termina.inchid tv'u sh incerc s ma culc.bine.cu niste fiori in minebatting eyelashes;;] sh ma uit prin camera sh zic rugaciunea. ahea.deci.spiritele[sufletele oamenilor dusi]:]]::de exemplu.cum ati zis vuooi c vi s'o intamplat, ei. daca e adevarat. Spiritele sunt sufletele unor oameni care au murit, dar nu s'au inaltzat la Cer, deoarecee vor sa-si caute pacea, pentru. cu in timpul vietzii lor, probabil au avut probleme cu dusmanii/ au foszt omoratzi de.stiu eu.criminali sau.sh pentru. a le trimite unde le este locul, trebuie sa chemam un preot ca sa faca. d'aztea! okz.mai sunt sh demoni care incearca sa ne ademeneasca, dar, cum a zis sh.[stai s vad]:aa anonimu' ala.trebuie sa fim puternici sh sa purtam in minte cuvanrul lui Dumnezeu! si eu.in fieare seara/noapte aud sunete/zgomote minore.sau.uneori rece.npsh cum sa zicc dar atunci incep sa ma rog sh imi mai trece din frica.wave

| noname_6343 a răspuns:

Am inregistrat la tara la prietenul meu unul. fara intentie.eu incercam sa prind cocosul cand canta.de dimineata.eram singura. pustiu in curte, pustiu pe strada.in inregistrare se aude "ce faci? cine esti". atunci cand am ascultat nu am auzit nimic.de abia acasa mi am dat seama ce se aude. oricum cei care nu ma cunosc prea bine nu ma cred.ba zic ca este nu stiu ce unda, ba ca m-am inregistrat singuralaughing si tot asa.stiu clar ca nu avea ce altceva sa fie! doar am fost acolo! si acum am inregistrarea.ma gandeam sa o scot pe calc si sa cer diferite opinii.

| romanescu90 a răspuns:

M-i s-a intamplat de 2 ori, odata cand eram mic, odata iarna asta.
Cand eram mai mic dormeam la tara cu mama si m-am trezit deodata ca nu imi mai era somn, la inceput am crezut ca m-i se pare dar in mijlocul camerei era un om din sat, pe care il cunosteam dupa fata si care murise nu de mult, imi zambea. M-am bagat sub plapuma si transpirat nici nu ieseam. Dar intr-un final multumesc lui dumnezeu da am adormit.Nu am povestit la nemeni.
A doua oara, iarna asta tot noaptea dormeam in camera cu sora, cand tot asa m-am trezit si langa patul meu era un corp, nu stiu daca de fata sau barbat ca nu i se vedea fata, purta doar o bluza in carouri cu dungi verzi si galbene. M-am speriat si am vrut sa tip, dar nu puteam ca ma tinea de maini si de gura sa nu tip.Am vrut sa strig Andreea(sora), dar nu puteam. M-am bagat sub plapuma speriat, transpiram leoarca, dar nu ieseam de acolo.
Nu am povestit la nimeni pana in aceasta seara mamei.
Dar faza cea mai tare este ca ultima intamplare mi-a indemnat sa fac ceva:sa-mi tai venele, si am 2 taieturi pe mana, una la dreapta in baie dimineata, una la stanga in sufragerie vineri acu cand eram singur acasa.Prima cu cutitul, a 2 cu caterul.
Nu stiu daca macredeti dar am si poza pe telefon, deoarece vineri mergeam prin casa cu caterul in mana si radeam.Acum realizez ca un om intreg la minte nu poate face asta singur...nu pot sa-mi explic.Chiar acum caut pe net despre ce mi s-a intamplat.