| Balboa a întrebat:

Fetelor, ce riscuri exista atunci cand te epilezi cu lama de ras? am auzit vbe cum ca ti se ingroasa firul de par asi alte astea. ma puteti ajuta? ca epilatorul si ceara nu le mai suport.

Răspuns Câştigător
| Ancaaa a răspuns:

Epilarea cu lama de ras reprezinta cea mai simpla, rapida si ieftina modalitate de inlaturare a parului nedorit de pe corp. Vestea proasta este insa ca firul de par creste foarte repede - in interval de cel mult 2-3 zile - asa incat metoda nu este recomandata decat in caz de extrema urgenta. Epilarea cu lama de ras nu va influenta nici structura, nici culoarea parului (cu toate ca multe femei afirma ca, dupa folosirea lamei de ras, firul creste mai gros si mai aspru). Totusi, din moment ce firul este taiat perpendicular, forma extremitatii superioare a acestuia se va modifica, ceea ce iti va crea impresia de par aspru si neplacut la atingere, cand va creste. Acest lucru se verifica observand un fir lung de cel putin un centimetru, care este la fel de fin ca si inainte de folosirea lamei de ras.

2 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Da intr-adevar se ingroasa firul pe par, dar e cea mai comuna, usoara si nedureroasa solutie de a scapa de parul nedorit.

La epilatul cu lama firul se face mai gros, iar parul iti creste foarte repede si de asemenea se si indeseste. Sfatul meu este sa te duci totusi la un salon si sa te epilezi cu ceara, este cea mai eficientawinking. Bafta!