| RaduDianaMaria2108 a întrebat:

Fetelor,la voi cum a fost prima menstruatie?
Va rog sa imi povestiți.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti la varsta cand trebuie sa-ti vina prima menstruatie, acum este timpul perfect, sa discuti cu mama ta, ca sa-ti explice absolut tot ce trebuie sa stii despre fenomenul acesta, despre protectie, infectii locale, efort fizic inainte si in timpul menstrei, igiena locala si evident, riscurile sexului dupa debutul menstruatiei.
Aceasta este momentul perfect ca legatura ta cu mama sa se cimenteze si sa deveniti cele mai bune prietene, pentru ca, cu mama poti vorbi ORICE, ea nu te va invidia niciodata si nici nu-ti va afce rau ori rade de tine, cum ar face o prietena. In plus, te va proteja si ajuta sa intelegi si sa te protejezi, asa cum este normal.

PS Sunt mama si am facut acest lucru cu fiica mea, la momentul debutului ei. legatura care s-a cimentat intre noi, dupa pubertatea ei, este si astazi trainica si frumoasa, pentru ca, ne apropie multe secrete feminine si sfaturi pe care nu avea cum a le primeasca din alta parte, decat de la cineva trecut prine experintele respective.

| Andreeush a răspuns:

Nu a fost ceva wow, m-am trezit într-o dimineață și am observat că îmi venise.
Aveam 14 ani.

| RaduDianaMaria2108 explică (pentru Andreeush):

Ahaa