| bleakk a întrebat:

Fiind la varsta adolescentei in care trebuie sa fac si alegeri importante in viata mea,doresc in primul rand sa ma implinesc si sa fac ceea ce imi place.Mie de fel imi place ( cel putin de la un timp, de cand m-am maturizat cat de cat) sa fiu organizat.In primul rand sa imi organizez timpul.Fiind clasa a 11-a,doresc sa imi gasesc si adevarata vocatie,sa practic un sport si de ce nu,alte activitati, insa timpul nu imi permite.Cum pot eu si pregati lectiile pentru scoala pentru ziua de maine, cum ma pot axa pe ceea ce imi place si cum imi pot organiza timpul cu un astfel de program? Vin la ora 14-15 acasa,eu fiind de dimineata,mananc,stau putin sa ma despind si sa imi adun gandurile,altele decat cele de la scoala,dupa care AR TREBUI sa ma apuc de lectii si sa nu mai pierd timpul in mod inutil.Voi cum faceti, cum va organizati astfel incat sa aveti timp si de altele. FUNDA

5 răspunsuri:
| Voidwithin a răspuns:

Nu imi organizez timpul prea mult doar retin activitatile importante si incep sa ma ocup de ele cand am timp liber adica ceea ce vreau sa zic e ca mereu apare cate ceva si daca ai un program fix se cam da peste cap de aia e bun un program mai ''flexibil''.

| Lothar a răspuns:

Eu plecam de acasa la 6 si veneam la ora 20 acasa in timpul scolii, si aveam timp sa fac tot ce voiam (inclusiv invatat, sala, biblioteca, naveta de 1 ora jumate etc.)
Din moment ce scrii ditai mesaju pe TPU ai timp, asa ca treci la treaba.

| bleakk explică (pentru Lothar):

Vrei sa zici ca plecai la ora 6 dimineata, te intorceai la 20(8 seara) si tot mai aveai timp de alea?laughing
De unde atata chef/pofta dupa atatea ore de ne stat acasa.
Asa ma si eu, plec la 7:30 ma intorc la 16, 16:30 cu tot cu sala, dar e prea exagerat ora 20. Unde pierdeai timpul?

| Lothar a răspuns (pentru bleakk):

Am o vointa de fier, asta conteaza cel mai mult, vointa poate bate orice.
Ceva mai puternic decat vointa e ura, daca ai ura poti muta muntii din loc fara sa te plictisesti
Pe drum, la biblioteca, sala, ti am spus.

| Dya963 a răspuns:

Exact asa e si la mine.dar mai bine v-ati intelege toata clasa si sa le spuneti tuturor profsorilor sa va deie mai putene teme si motivul. Sper sa inteleaga, daca nu o saptamana sau doua fa ce iti place, si apoi temele. Ei o sa observe diferenta si o sa primiti teme mai putine si timp mai mult happy