| alexaalexandra a întrebat:

Fondul de ten :protejeaza sau imbatraneste tenul? (ma refer la fondurile de la avon)

6 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Fprotejaza pana la un moment dat insa folosite zilnic si din abundenta cu timpul imbatranesc tenul e normal nu? daca la viata tate-ai tot dat cu fond de ten te-ai ''boit'' pe la ochi ce vrei ca la 35 de ani sa arati ca la 20 ...hmm nu se poate! e frumos sa ne machem insa mai cu grija fetelor daca vreti sa nu aratati ca bunicuta la 35 de ani!

| StaRmAgiC a răspuns:

Hmm din cate stiu eu si ce-mi zice mama, fondurile de ten nu sunt bune de loc.
Ele sunt pentru a ascunde cearcanele, cosurile etc.
Eu nu ma dadeam pana m-au invatat colegele si incepuse sa-mi placa.
Iar astazi nu plec din casa fara sa ma dau cu fon de ten, pentru ca acum nedata cu fond de ten arat urat.
Pentru ca m-am invatat cu el.Deci nu e bun.

| veveroi a răspuns:

Pai ele protejeaza intr-o anumita masura pentru ca.impiedica praful, bacteriile si microbii sa intre in piele...se spune ca fondul de ten este pentru fata asa cum sunt hainele pentru corp.
dar depinde si de fondul de ten pentru ca sunt unele care isi merita banii si ma refere la cele de 2 milioane-3...care au o compozitie mai "sanatoasa". cele lichide...

deci daca stii sa te ingrijesti chiar si folosind fond de ten si alte produse nu imbatraneste! asta inseamna sa te demachezi in fiecare seara chiar daca nu te-ai machiat.ai sa vezi cat praf se strange pe discheta demachianta... sa hidratezi tenul.sa-l mai lasi sa respire din cand in cand.sa-l exfoliezi din cand in cand (depinde si de exfoliant dar de preferat de 2 ori pe saptamana vara si o data pe saptamana iarna)

Ai grija de tine!

| veveroi a răspuns:

A si inca ceva sincera sa fiu nu iti recomand produsele de la avon.incearca ceva mai "de firma"!

| AGGA a răspuns:

Desi are un efect asupra esteticii f bun, totusi acoperind porii prin care pielea respira si realizeaza chimburi de substante cu mediul poate fi nociv pentru tesuturile citanate. Am citit artuicole in care se spunea ca fondul de ten accelereaza imbatranirea, favorizeaza dilatatia porilor mai ales pe aripile nasului, favorizeaza aparitia ridurilor si a cosurilor...si asta indiferent de la ce firma este, daca vrei sa te protejezi foloseste o cremahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a spus de specialisti si inca se mai spune.Toate produsele cosmetice de machiaj trebuiesc folosite de la virsta de cel putin 25 de ani in sus.