| Yulyan_3538 a întrebat:

Fratilor am 15 ani 1.86 si 60 kg

si chair in seara asta m-am apucat de sport acasa pentru ca is departe rau de sala

si as vrea sa stiu daca la 60 kg pun ceva masa musculara pe mine?
si ce ar trebui sa fac sa fac ceva muschi

de ex chair in seara asta am facut:
Abdomene, Flotari cu picioarele pe pat si pieptul jos si nu stiu cum sa le zic la alea care te lasa in jos cand le faci pe un scaun sau ceva.

dei va eog si ce ar trebui sa mananc sa ma igras daca e nevoie plss
daca umplu 2 sticle cu nisip sau apa si fac cu ele ajuta la ceva?
si am tot auzit sa sar coarda la ce ma ajuta daca sar coarda?

deci va rog help

1 răspuns:
| Adrian_8815 a răspuns:

In primul rand, daca vrei masa musculara, depinde ce exercitii faci, cu ce greutati lucrezi si cate repetari faci. Alimentatia este din nou foarte importanta. Trebuie sa consumi cat mai multe proteine. Dimineata spre exemplu fa-ti omleta din albus de ou si nu uita de carbohidrati, pentru ca acestia elibereaza energia imediat. Deci poti sa incluzi la micul dejun si niste cereale sau paine prajita. La pranz niste carne de pui, de preferat piept cu ceva salata si seara ceva usor cum ar fi salata de cruditati merge si putina carne, dar sa fie slaba si un iaurt cu miere la desert. Asta ar fi un meniu echilibrat.