| ang3l_iN_the_night a întrebat:

Fumatul iti opreste cresterea in inaltime?
si dce?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Expunerea pentru mai multa vreme la fumul de tigara in copilarie poate contribui la aparitia ulterioara a emfizemului pulmonar. Fumatul pasiv este asociat cu o gama larga de probleme serioase de sanatate dar nu a fost considerata, pana acum, o cauza a dezvoltarii emfizemului de-a lungul vietii.
Iti dai seama asta numai la fumatul pasiv, adica sa locuiesti cu cineva care fumeaza, dar sa fumezi tu ca si copil.
Fumatul are influenta si asupra aparatului digestiv la copil distrugand mucoasele, deci un organism cu un sistem digerstiv defectuos nu va asimila substantele necesare (calciu minerale ( pentru formarea osului pentru ca te referi numai la cresterea in inaltime). S-a dovedit ca poate afecta tiroida si alte organe, chiar nu realizati la ce va expuneti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu opreste cresterea in inaltime eu am 15 ani, 182 cm si fumez de trei ani...