| davidutzu12 a întrebat:

Funda! Am 12 ani si mi-au aparut o gramada de cosuri pe toata fata si nu stiu ce sa fac... app sunt baiat big grin

4 răspunsuri:
| Pisiiii a răspuns:

Te maturizezi.

| Abadonna a răspuns:

Salutare.
E normal deoarece esti la inceputul procesului de maturizare si au loc suficiente modofocari => secretia de sebum a pielii este mai crescuta iar celulele moarte de la suprafata pielii in combinatie cu acesta acopera porii pielii si de aceea apar aceste cosuri.
Pentru a putea oferi un raspuns mai concret ar fi nevoie de mai multe detalii. Cu siguranta este o forma de acnee dar tratamentul va fi diferit in functie de gravitatea ei ( usoara sau severa ). In cat timp au aparut aceste comedoame ( cosuri ) - spontan si in numar mare, treptat numarul lor crescand gradual?
In cazul in care nu este o forma severa poti incerca un tratament simplu cu solutii pe baza de peroxid de benzoil, utilizarea unor creme/geluri/sapunuri cu un Ph optim, mentinerea unei igiene riguroase ( insa spalarea se va face cu atentie pentru a nu se leza formatiunile aparute).
Sunt reclame si la TV, netul este plin de informatii despre astfel de produse si poti cauta pe diverse forumuri pareri despre ele.
In cazul in care optezi pentru un astfel de tratament trebuie sa te inarmezi cu rabdare deoarece rezultatele pot aparea chiar si dupa 2 luni.
In cazul in care consideri ca este o forma severa se recomanda consultarea unui medic dermatolog ( in realitate as recomanda acest lucru indiferent de gravitate ) deoarece de multe ori acneea poate fi efectul produs de lipsa unor anumite substante din organism ( vitamine etc ), aceste carente putand fi depistate numai cu ajutorul unor analize medicale. In urma acestora vei primi un tratament mai specific si cu mai mari sanse de reusita.
Mai bine sa tratezi cauza si nu doar efectul.
Disclaimer:
Raspunsul il dau pe baza unor cunostinte generale si nu din experienta personala, eu aflandu-ma in cealalta extrema - piele foarte uscata laughing.
Incerc sa nu spun prea multe prostii si incerc sa ajut cu ce mai invat si pe la facultate ( Farmacie ).

| BebelushaRoz a răspuns:

Buna!
Nu prea ai ce sa faci... daca folosesti produse pentru cosuri de la varsta asta, risti sa ramai cu ele pe veci. Cosurile o sa iti dispara pe la varsta de 15-16 ani. Cunosc cazuri in care nu au suportat cosurile cand erau mai mici, au folosit creme pentru indepartarea lor, si-au facut efectul pe moment, si la 2 luni iar le-au aparut, si au probleme si acum cu ele din cauza cremelor si produselor proaste.
Spala-te pe fata su sapun cu sulf de 2-3 ori pe zi si o sa ti se mai duca, dar nu folosi nici o crema sau solutie speciala ca o sa iti para rau mai tarziu.
funda?

| tocariuc a răspuns:

Incearca cu zineryt de la farmacie ...la mine a functionat ...costa 35 de lei parca si trebuie sa te dai de 2 ori pe zi:dimineata si seara, fara sa te speli dupa