| tpu1pt a întrebat:

FUNDA! Am avut un accident de masina acum 3 luni care a fost diagnosticat cu fractura tibie 2/3 (tibie rupta la jumate). De 3 zile fac recuperari la kinetoterapie, ma doare ingrozitor de tare atunci cand kinetoterapeutul face miscari cu glezna. Exista exercitii "mai putin dureroase"..sau niste creme. Doamneeee, ma gandesc cu groaza la ziua de maine.

Răspuns Câştigător
| Dotdotggg a răspuns:

Daca cauti exerciti mai usoare nu sunt la fel de bune ca cele mai grele chiar daca te usureaza de durere te recuperezi mai greu.Mai bine continuale pe cele actuale si indura altfel nu o sa te faci bine sau daca vrei cerei kinetoterapeutului sa faceti alte exerciti pentru ca te doare... sper ca te-am ajutat

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Atrage-i atenția kinetoterapeutului că exercițiile de recuperare nu trebuie să doară decât moderat, altfel pot să facă mai mult rău decât bine. Spune-i că ți-a spus un doctor. Cumpără-ți de la farmacie un gel care se cheamă "Puterea calului", sau altul, numit "Puterea ursului" Sunt nemțești și sunt excelente pentru durerile de oase și articulații. Dă-te înainte de culcare, seara, după ce te speli cu apă caldă și săpun și ferește-te de frig. Te cam încinge gelul ăsta, dar îți ia durerile, ai să vezi. Nu pune mâna pe față după ce te dai, că ustură!
Ca să mai uiți de dureri, intră pe http://lecturirecenzate.ro/, http://lecturi-scolare.blogspot.com/și pe http://zinnaida.ro/

| tpu1pt explică (pentru anonim_4396):

Va multumesc pentru raspuns, o sa imi cumpar cele 2 geluri, dar totusi se cam comtrazic 3 lucruri, dumneavostra spuneti ca exercitiile trebuie sa doara moderat, altfel fac mai mult rau decat bine. dar kintoterapeutul meu spune ca cu cat doare mai tare, cu atat e folosita mai mult glezna si se reface mai repede, de asemenea spune ca nu exista gel care sa actioneze la nivel osos, ci doar la nivel muscular, si in cele din urma...(piciorul meu este umflat) mi-a spus sa il tin la un nivel ridicat si cu gheata pe el pentru a se dezumfla, dar dumneavoastra spuneti sa ma feresc de frig.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Fă cum crezi tu că îți este mai bine. Îți doresc sănătate!