| anonim_4396 a întrebat:

Funda.Am si eu o problema de prietenie ...Am o prietena pot sa zic cea mai buna sau puteam zice. si intr'o seara vorbeam despre liceu.La noi in oras este un liceu la care nu sunt profilele care mi le doresc eu iar ea vrea sa se duca acolo deoarece are un profil care ii place plus de asta am o medie mare si la unele profile care imi plac intra oricine chiar si cu 4.67 iar eu vreau un liceu bun. Ea imi tot zice ca nu conteaza liceul ca nu are importanta dar eu sunt de parere ca la facultate liceul ajuta mult. In apropiere(max 5 minute) este un oras in care este un liceu la care vreau sa merg are profilele care ma intereseaza pe mine si medii pe masura.Prietena mea tot aia tine ca ce conteaza liceul si ma tot descurajeaza pentru ca nu ma intelege ca vreau sa merg l un profil care imi place. Apoi a venit vorba de facultate iar eu i'am spus ca vreau sa ma fac inspector ea a zis ca nu ca numai sunt locuri in romania si nu stiu ce si a inceput ca daca nu am net sa-mi caut loc de munca chiar daca pana o sa ajung eu mai sunt vreo 5 ani si pana atunci o sa se schimbe si n-o sa mai fie criza ca sa nu existe locuri de munca imi zicea ca ce ca tu o sa ma vezi pe mine in cluburi ca eu vreau sa ma distrez si tu o sa stai cu acte i'am spus ca si eu ma voi distra dar pe vremea aia poate o sa am si alta ocupatie pe l 30 de ani sa zicem o sa ma gandesc si la o fmilie asta nu inseamna ca nu ma voi distra si imi zice ca fa ceva ce-ti place ca cei aia si nu stiu ce.Nu intelege ca pe mine asta ma pasioneaza si tot pe a ei o tine. Ce credeti vrea sa ma descurajeze? Nu e o prietena adevarata? Va rog vreau raspunsuri serioase

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Acesta e momentul in care o prietenie din generala se rupe. E clar unul trage hais si unul cea.Are dreptate, profilul nu conteaza, insa liceul, da.La un colegiu de elita, in fiecare zi de cand pasesti intr-a noua si iesi de la festivitatea de premiere dintr-a 12 esti antrenat pentru facultate.Am profesori care au terminat in primii doi ani de liceu de predat toata materia si a 11-a si a 12-a predau materia de facultate.Nu i-am inteles la inceput.Acum le dau dreptate
Du-te unde vrei tu. Oamenii te vor descuraja mereu si tu trebuie sa le multumesti pentru asta.Ambitia de a le arata tuturor ca poti, satisfactia de a reusi nu se compara cu nimic

| nowgone a răspuns:

Sincer?
Un prieten adevarat e acela care te accepta cum esti, care nu iti reproseaza nimic cand ii gresesti...care e langa tine la nevoie. si nu in ultimu rand CAND TE SPRIJINA IN TOT CE VREI SA FACI, indiferent ca e bine sau rau.
Deci concluzia poti sa o tragi si singurawinking

| Simoni a răspuns:

Probabil este geloasa si nu vrea sa fii mai presus decat ea. te descurajeaza doar ca sa dea ea la un profil mai bun decat tine. parerea mea e ca nu ar trebui sa ii mai spui ei lucriri de asteawinking. fa ce crezi tu ca e mai bine :d. mai bine sfatuieste`te cu parintii decat cu ea tongue
bafta :*