| SteveAx a întrebat:

FUNDA! As dori sa aflu niste povesti legate de povestea voastra ca fumatori. Cum v-ati apucat, daca v-a prins cineva, etc. Cu detalii. Cea mai interesanta poveste are funda, dar voi tine cont si de restul.
P.S.: Daca nu fumati/nu ati fumat niciodata/ nu veti fuma nu lasati raspuns, va rog.

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Fumez doar ocazional, insa am trecut prin cateva intamplari legate de asta pe parcursul anilor. Prima data am fumat la 14 ani, din curiozitate, continuand, tot ocazional. Cea mai mare prostie a fost ca am fumat in baie acasa, ambii mei parinti fiind nefumatori, insa eram singura acasa si pe atunci parea o idee buna. Mi-a luat ceva timp sa scot mirosul si din fericire, nu si-au dat seama cand s-au intors acasa. A trebuit sa imi spal hainele pe care le purtasem si sa folosesc jumatate de flacon de spary ca sa se mai diminueze mirosul. Oricum, de atunci nu am mai fumat in casa, fiindca si asa nu simteam nevoia si faceam asta mai mult din plictiseala. Am avut o pauza de aproximativ 2 ani, in care nu am simtit nevoia sa mai fumez, iar pe la 17 ani am inceput iarasi, la fel- doar cand ieseam, adica nu foarte des. Anul trecut i-am spus mamei, mai mult ca un fapt divers, insa nu prea a deranjat-o, fiindca e doar ocazional si a inteles asta. Niciodata nu am inteles treaba cu dependenta, desi cand fumez, fumez mai bine de jumatate de pachet, insa trec si 2 luni fara sa fac asta si nu simt nicio nevoie. Dupa parerea mea, dependenta este exclusiv psihica.