| Mandy a întrebat:

FUNDAhappy ce metode de invatare rapida stiti?

6 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Tin minte ca atunci cand eram in clasa a 5a sau a4a nu puteam memora scara aia cu kg, g, ...Atunci le-ma citit de cateva ori si am facut un fel de cantec, ma rog ceva distractiv care sa ma ajutelaughing. Acum nu stiu... daca e o poezie cel imi bine e sa o scrii de 2, 3 ori si sa o citesti pana incepi si cunosti deja unele versuriwinking

| simonna a răspuns:

Nu stiu pentru ca eu de doua zile incerc sa in vat la psihogie si nu-mi intra nimic in cap, deci daca aflii vreo metoda care functioneaza sa ma anunti, te rog.

| Afdsa a răspuns:

Buna.In primul rand, inchide tot gen :televizor, muzica, ca sa te poti concentra. Ia o fraza si incearca sa o citesti de mai multe ori pana iti intra in cap, apoi fa asa cu toate frazele pana termini ce ai de invatat, apoi ca sa te convingi ca ai invatat, iei o foaie si un pix, si incepi sa scrii tot ce ai retinut din ce ai invatat.La sfarsit compari ce ai scris pe foaie, cu ce este scris in caietul de notite. Daca ai gresit/uitat o fraza, invat-o din nou, pana o retii.Multa bafta la invatat si sper ca te-am ajutat :*!

| Adinutza14 a răspuns:

Ai putea sa iei pastile, sau sa scrii lectiile colorat asa o sa ti mai bine minte

| MagicSmile7 a răspuns:

Pai atunci cind ai de invatat o tema scoate esentialul citeste-l de citeva ori apoi incearca sa-l povestesti de asemenea orice propozitie citita trebuie sa o analizezi, dupa ce prinzi firul incearca sa explici cu propriile tale cuvinte* asa iti va fi mai usor sa tii minte(ړײ)

| MagicSmile7 a răspuns:

Eu la chimia anorganica avusem de invatat niste ecuatii si nicidecum nu le puteam memora atunci le-am facut in forma de poezie cu caracter comic in care fiecare element era un simbol sau un personaj, iar in ziua urmatoare profu' ma trecuse la tabla sa le scriu siii le-am scris cu succes!