| numedecod143 a întrebat:

Funda celei ce raspunde corect la urmatoarea intrebare:
un autovehicul care merge cu o viteza con-stanta intra intr-o localitate la ora 15h 22min 36 sec si iese din localitate la ora 15h 24min 2sec. stiind ca intre cele doua panouri indicatoare a localitatii este o distanta de 1650m stabileste daca soferul a condus legal el neavand voie sa depaseasca viteza de 60km/ora

Răspuns Câştigător
| mihai19d a răspuns:

Avem asa :1 min pe km daca merge cu 60 km /h
- intervalul de timp intre panouri 1 min si 26 sec
- deci in intervalul 1 min si 26 sec cu viteza de 60 km/h a parcurs 1260 m deci nu a mers cu viteza legala.