| LotteCharlotte a întrebat:

FUNDA! Cum prezint particularitatile unei descrieri literare? Si cum incep compunerea. n-am nicio idee deci am mare nevoie de fiecare sfat. puppy dog eyes heelp.

Răspuns Câştigător
| TeUbEsC a răspuns:

Sa prezinti particularitatile unei descrieri e ca si cum ai argumenta ca opera "..." este o descriere. La o argumentare intotdeauna incepi cu definitia descrierii[in cazul tau].La cuprins trebuie sa evidentiezi caracteristicile descrierii:
-prezinta viziunea subiectiva a autorului fata de obiectul, tabloul, persoana descrisa;
-exprimare directa a sentimentelor-atmosfera creata;
-limbajul este expresiv si sugestiv prin folosirea imaginilor artistice si figurilor de stil;
-predimina substantive insotite de adjective;
-predimina verbe la timpul imperfect;
-apare eul liric[la opera in versuri] sau observatorul subiectiv[descriere in proza];
-versificatia apare numai la opera in versuri[rima; ritm; masura].Eul liric il poti evidentia prin:
-pronume personale la persoana I [me-; meu; mine; m-];
-substantive in vocativ;
-verbe la imperativ.
Si la fiecare caracteristica trebuie sa dai exemple din textul suport.Iar la final spui "Deoarece opera prezinta particularitatile descrieii putem spune ca apartine operei lirice.".

3 răspunsuri:
| alexuthza a răspuns:

Este opera literară în versuri sau în proză, în care se prezintă în mod sugestiv şi plastic trăsăturile caracteristice ale unui colţ din natură, ale unui obiect, ale unei fiinţe, ale unui fenomen, aşa cum sunt văzute ele de autor, care îşi exprimă atitudinea faţă de acestea. Sunt înfăţişate doar acele trăsături care l-au impresionat pe observator, oferind o viziune personală asupra realităţii. În aceste opere se urmăreşte să se trezească sentimente şi emoţii în sufletul cititorului.
În operele literare în care predomină, ca mod de expunere, descrierea, imaginea reală este transfigurată prin folosirea unor procedee artistice (imagini vizuale, auditive, olfactive, tactile), a figurilor de stil (epitete, comparaţii, inversiuni, metafore) sau a cuvintelor cu sensuri noi, figurate, predominând substantivele şi adjectivele.
Autorul participă afectiv la cele descrise.

| Bocea_Denis_1997 a răspuns:

Sa prezinti particularitatile unei descrieri e ca si cum ai argumenta ca opera "..." este o descriere. La o argumentare intotdeauna incepi cu definitia descrierii[in cazul tau].La cuprins trebuie sa evidentiezi caracteristicile descrierii:

-prezinta viziunea subiectiva a autorului fata de obiectul, tabloul, persoana descrisa;

-exprimare directa a sentimentelor-atmosfera creata;

-limbajul este expresiv si sugestiv prin folosirea imaginilor artistice si figurilor de stil;

-predimina substantive insotite de adjective;

-predimina verbe la timpul imperfect;

-apare eul liric[la opera in versuri] sau observatorul subiectiv[descriere in proza];

-versificatia apare numai la opera in versuri[rima; ritm; masura].Eul liric il poti evidentia prin:

-pronume personale la persoana I [me-; meu; mine; m-];

-substantive in vocativ;

-verbe la imperativ.

Si la fiecare caracteristica trebuie sa dai exemple din textul suport.Iar la final spui "Deoarece opera prezinta particularitatile descrieii putem spune ca apartine operei lirice.".

| Bocea_Denis_1997 a răspuns:

Dar.....nush....cum sa compui...