| yellowcox a întrebat:

Ce sunt particularitatile unei descrieri? Particip la olimpiada si in mai multe subiecte am vazut "Într-o compunere de 15 – 20 de rânduri, prezintă particularităţile unei descrieri literare în proză, utilizând, pentru exemplificare, secvenţe din ambele texte propuse. "

Răspuns Câştigător
| madalinax6 a răspuns:

Hey buna.Si eu particip si am avut aceeasi problema, dar uite ce am gasit:
-prezinta imagini, forme culori(tabloul)
-cadrul spatial si contemporal al unei actiuni
-atmosfera generala
-trasaturi fizice si morale ale unor personaje
-predomina substantivele, adjectivele si adverbele
-verbele sunt la indicativ prezent sau imperfect
-se poate imbina si cu alte moduri de expunere.
Un sfatbig grinaca zice sa prezinti particularităţile unei descrieri literare în proză e clar ca acea descriere e la genul epic.Si da si tu definitia genuli epic, vorbeste despre figuri de stil, etc.
fundita kiss