| andrei1121 a întrebat:

Funda pentru cine imi spune cum sa curat calculatorul (ma refer la dekstop in interior e plin de praf sil afecteaza ca merge greu si trebuie sal lovesc nu mai mearga greu si sa nu se blocheze ca sa porneasc)

Răspuns Câştigător
| Bogdan01234 a răspuns:

Aa, de cel putin 3 4 ani. am primit sfatul asta chiar de la un magazin de calculatoare pentru ca am fost cu el acolo si acel baiat mi-a spus ca am noroc ca nu mi s-a ars pana acum din cauza prafului.de atunci asa il fac. trebuie insa sa fi atent si sa setezi daca ai posibilitatea, aspiratorul pe o putere mai mica. daca nu merge si asa dar trebuie sa ti furtunul la o distanta potrivita. deci sa nu atingi ce ai inaintru ca sa zic asa.

4 răspunsuri:
| Bogdan01234 a răspuns:

Te referi la monitor sau la unitatea centrala? la unitatea centrala poti sa ii scoti laterala de exemplu si sa tragi acolo cu aspiratorul. si in locurile care nu poti cu aspiratorul incearca cu niste betisoare de ureche. pentru a lua praful de acolo. eu sincer asa fac, insa cu grija, cam o data pe luna. de la praf se poate arde si placa de baza sau cea video sau ce mai ai tu acolo din cauza cooler-ului care ajunge sa nu mai functioneze cum trebuie. daca nu te referi la unitatea centrala nu stiu daca te pot ajuta ca nu prea inteleg la ce te referi. bafta

| andrei1121 explică (pentru Bogdan01234):

Am auzit ca aspiratorul poate sal strice

| andrei1121 explică (pentru Bogdan01234):

Tu de cand il cureti asa

| Bogdan01234 a răspuns (pentru andrei1121):

Aa, de cel putin 3 4 ani. am primit sfatul asta chiar de la un magazin de calculatoare pentru ca am fost cu el acolo si acel baiat mi-a spus ca am noroc ca nu mi s-a ars pana acum din cauza prafului.de atunci asa il fac. trebuie insa sa fi atent si sa setezi daca ai posibilitatea, aspiratorul pe o putere mai mica. daca nu merge si asa dar trebuie sa ti furtunul la o distanta potrivita. deci sa nu atingi ce ai inaintru ca sa zic asa.

| TheFeeye a răspuns:

Poate la unitate, eu o aspir, mai bine intreaba un specialist, caci eu ultima data cand am umblat acolo a trebuit sa imi duc calculatorul la reparat.