| anonim_4396 a întrebat:

--Funda pentru cine ma ajuta la romana:trebuie sa fac un eseu argumentativ pentru citatul:"Un adult poate invata intotdeauna 3 lucruri de la un copil:cum sa se bucure fara motiv, cumm sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste si cum sa nu stea locului niciodata".

trebuie sa spun cu care sunt de acord si cu care nu si trebuie sa spun de ce nu sunt de acord.

1 răspuns:
| AndyLavy a răspuns:

Din punctul meu de vedere afirmatia "..." este adevarata deorece cu timpul oamenii uita de cele mai multe ori de lucrurile simple care ii fac fericiti, pe cand un copil va stii intotdeauna sa se bucure fara motiv si sa obtina de la cei din jur ceea ce isi doreste
In primul rand odata cu maturitatea vin si grijile problemele, si trecem pe langa lucrurile simple cum ar fi o zi frumoasa, o imbratisare, un sarut pe obraz fara a le observa, fara a le da atentie. Copiii stiu intr-adevar sa se bucure de micile placeri ale varstei, faptul ca primesc o acadea sau o jucarie ii duc in culmea fericirii zambind cu gura pana la urechi, iar un zambet poate face cat o mie de cuvinte, acel zambet inocent si pur.
In al doilea o data cu varsta devinem mai rezervati, mai la locul nostru, fie ca vrem sau nu, asta e ciclul vietii. trebuie sa invatam sa ne pastram sufletul de copil chiar si in cele mai grele momente.Adultii nu pot cere cu insistenta ceea ce isi doresc insa pot lupta pentru aceste lucruri, pot lupta pentru ceea ce vor, pentru ceea ce isi doresc.
Ce poate mai fi simplu si mai frumos decat sa vezi un copil care alerga prin parc care nu sta locului niciodata? dar si mai frumos ar fi daca am fi alaturi de acel copil daca am alerga alaturi de el, daca am reinvata ce inseamna copilaria, si daca am gusta din aceste placeri din cand in cand, atunci cand suntem singuri sau alaturi de familie.
In conluzie putem uita cateva clipe de faptul ca suntem adulti, putem uita de ceilalti si putem deveni iar niste copii, copii care se bucura fara motiv, care cere cu insistenta pana obtine ceea ce isi doreste, un copil care nu sta locului niciodata.
Sper ca te-am ajutat
Spor la teme :*