| anonim_4396 a întrebat:

---Funda pentru cine ma ajuta la romana:trebuie sa fac un eseu argumentativ pornind de la afirmatia :"Cunoasterea inseamna putere."

3 răspunsuri:
| ILoveTacos a răspuns:

In primul rand, nu am avea nimic fara dorinta de a cunoaste, nu am avea un viitor.Tot ce a avut loc in trecut si tot ce se va mai intampla se datoreaza curiozitatii oamenilor.Numai cei ce stiu pot face ceva, numai cei intelepti au puterea sa schimbe lumea.Un om neinformat nu va stii niciodata pentru ce sau pentru cine sa lupte, unde vrea sa ajunga, ce ii ascunde viitorul.America a fost descoperita datorita lui Columb,care detinea un urias bagaj de cunostinte legat de navigatie,si asa si noi,pentru a schimba ceva,avem nevoie de putere, putere pe care o acumulam din lucrurile invatate.
In al doilea rand, cunoscand mai multe decat altii, o persoana da dovada de inteligenta si superioritate, doua atribute ce influenteaza modul in care este privit un om.Cu cat imaginea acestuia se schimba mai mult, odata cu statutul sau, acesta are mai multa influenta asupra lumii, iar lumea are mai multa incredere in el.De ce? Pentru ca,cnoscand multe lucruri, devine mai credibil in ochii ceatenilor.
Astfe, eu consider ca, intr-adevar, cunoasterea inseamna putere.

| ŞtefanaTCK a răspuns:

Temele nu se fac pe site.
Contul tau poate fi suspendat ca urmare a acestei intrebari. happy
Asta doar ca si avertisment.
Google-ul iti poate oferii o gama larga de texte ce despica in patru aceasta afirmatie.
Foloseste-l daca nu doresti sa rezolvi de una singura tema, insa trebuie sa stii ca TPU-ul nu incurajeaza rezolvarea temelor pe site. happy
Numai bine!

| emiliaalexandra a răspuns:

Idei:
-Intelepciune o gasim in cunostinte
- Un om neinformat corect, prin autostudiu multiplu cultivat zi de zi, e precum o frimitura de nisip in vant
-Fara cunoastere pura, suntem niste salbatici, niste primitivi
-O cunoastere universala, o armonie a gandului, a simtirii si a magicului.