| Cineva_1522 a întrebat:

[funda] Salut lume! Am 15 ani si in primavara vreau sa-mi cumpar un scuter. Stiu ca pentru a conduce un scuter trebuie sa ai 16 ani si sa deti un atestat! Intrebarea mea ar fi ce mi-ar putea face in cel mai rau caz politistul daca ma prinde conducand un scuter. Sau ce se intampla daca ma prinde de mai multe ori?
PS: stau la tara (drumurile sunt astfaltate) laughing
Vreau raspunsuri cat mai dezvoltate. O zi buna!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

De la anul ai sa ai nevoie si de permis a1 pentru scuter nu numai atestatul.

momentan iti da o amenda daca nu ai atestatul, dar probabil de la anul va fi treaba penala daca conduci fara carnet.