| KevinKevin a întrebat:

Buna,
in primul rand vreau sa stiti ca mi-am facut atestat pentru scuter si stau in fata unei decizii grele: ce sa imi iau?
Am gasit scuterul aprilia sr50, care mi-a placut mult, insa m-am indragostit de aprilia rs50.
rs50-ul este tot de 50cmc, insa are 6kw si are cutie de viteze.
Intrebarea mea este: se poate conduce cu atestat de scuter?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| andreisoci a răspuns:

Se poate daca are motor pana in 49 sau cat

| KevinKevin explică (pentru andreisoci):

Am postat mai jos problema, de ce mi frica.

11 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Se poate.

| KevinKevin explică (pentru a1doru):

Am postat mai jos problema, de ce mi frica ca nu pot.

| KeporLove a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa dai de A1 deoarece atestatele nu o sa mai fie valabile numai pana in 2013. Asa o sa fac si eu, o sa ma inscriu la o scoala de soferi care are aceasta categorie o sa dau de A1

| Gargoyle a răspuns:

Esti perfect legal pentru Aprilia RS50, insa de ce sa nu optezi pentru o Yamaha TZR50? Eu am un TZR si sunt foarte multumit, arata mai bine decat Aprilia si suna mult mai binewinking Viteza maxima prin constructie nu are legatura cu viteza maxima a scuterului.Eu detin acelasi atestat ca si tine si am scuterul de un an.M-a oprit politia de multe ori si mi-au zis ca sunt in regulawinking

| KevinKevin explică:

Problema este, ca mie la scoala de soferi mi-au zis ca nu pot sa conduc numai fara cutie de viteze manuala.
Si in legislatie scrie: moped, vehiculul cu[...] a cărui viteză maximă prin construcţie nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor[...] cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cm cubi sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 Kw.
Aici apar 2 probleme: daca luam dupa putere, are 6Kw; daca luam dupa viteza, 100km/h. Mie chiar mi frica sa se lege politisti.

| andreisoci a răspuns (pentru KevinKevin):

Stai la sat? daca stai da-i bataie si cumparati, la sat nu prea te opreste politia, eu am un atv cu motor de 125 si m-a oprit politia, m-a intrebat de cat e motoru si la revedere

| KevinKevin explică (pentru andreisoci):

Stau la oras sad

| andreisoci a răspuns (pentru KevinKevin):

Pai daca ai atestatul atunci poti conduce orice doar sa nu depaseasca 49, si daca are cutie de viteza nu are nimic, tot de 49 e...

| KevinKevin explică (pentru andreisoci):

Si viteza din constructie nu conteza? este trecut in talon?

| LavrEntyu_Laurentiu_1995 a răspuns:

Bah kevin si rs si sr amandoua se pot conduce cu atestat eu am un aprilia
sr