| Anonim134 a întrebat:

Funda:X
care este cel mai mare lagar de exterminare nazis? [ma rog care a fostchatterbox]
mersi mult; x

Răspuns Câştigător
| Dash a răspuns:

Cel de la Auschwitz.
Aici ai mai multe informatii: http://ro.wikipedia.org/wiki/Lag%C4%83rul_de_exterminare_Auschwitz

3 răspunsuri:
| sagetator a răspuns:

Auschwitz sau Auschwitz-Birkenau (nume oficial complet Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), KL Birkenau (Auschwitz II), scurt Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau) este numele unui complex de lagăre de concentrare şi exterminare al Germaniei naziste. Auschwitz este numele german al oraşului din apropiere Oświęcim, situat la aproximativ 60 kilometri vest de Cracovia, în sudul Poloniei. Începând din 1940, Germania nazistă a construit mai multe lagăre de concentrare şi un lagăr de exterminare în zonă, aflată sub ocupaţie germană la acea dată. Lagărele de la Auschwitz au fost un element major în perpetrarea Holocaustului; se estimează că cel puţin 1.1 milioane de persoane au fost omorâte acolo, din care peste 90% au fost evrei.

Lagărul de la Auschwitz-Birkenau a fost cel mai mare lagăr nazist din cele două războaie mondiale.

| pustiul_1192 a răspuns:

Auswitz se citeste aujvitz