| anonim_4396 a întrebat:

FUNDAAA!
Am participat la un concurs online si am castigat o carte. Problema este ca am mai castigat alte 2, dar la acesta mi se cere copie trimisa prin e-mail dupa cartea de identitate - ceea ce la celelalte concursuri nu mi s-a mai intamplat.
Am trimis un e-mail inapoi cu numele meu si adresa, dar am primit altul de la organizatoare, cum ca datele acestea nu sunt de ajuns si ca au nevoie de copie pentru ca ei platesc taxe si impozite la stat si trebuie sa dovedeasca virgula ca aceste carti sunt castigate prin concursuri.
Mi se pare dubios, pentru. ca nici la cumparaturi online nu ti se cere asa ceva.
Ce s-ar putea intampla daca trimit poza?

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Nu este indicat sa dai copia dupa buletinul tau de identitate nimanui, mai ales daca nu stii cu exactitate toate datele acelei persoane sau firme. Nu te lasa pacalita. Poti sa le trimiti datele tale(cnp, seriea si nr-ul de la buletin), dar nu le trimite copie.
Iata ce se poate intampla daca te risti sa trimiti copia:
http://stiri.acasa.ro/......11456.html