| Diana_6484 a întrebat:

Fundaaa "gasiti 5 expresii cu vb a bate. alcatuiti enunturi cu ele... funda

Răspuns Câştigător
| Twp3w a răspuns:

Ma bate gandul sa plec de acasa.
Mama il bate pe fratele meu daca nu este cuminte.
Eu bat covorul de praf afara.
Bate vantul afara puternic.
O sa bat tot drumul ca sa ajung la tine. ( asta a 5a nu sunt sigura daca e bine folosit si cu bat ca eu cred ca e cu strabat ) Fundaaa?love struck

9 răspunsuri:
| LumeaÎnTreiDe a răspuns:

1.a bate la cap
2.a bate pe cineva
3.a bate drumul( adica ai batut drumul pana aici degeaba)
4.a se bate cu pumnii in piept(a se mandri)
5.a bate un record

| Forevăr a răspuns:

Si acum te astepti ca niste useri de pe TPU sa iti faca tema la romana?

| AnDrEy55 a răspuns (pentru Forevăr):

La asta ma gandeam si eulaughing)

| Alexiyaaaa a răspuns:

1.ma bate la cap intr-una.cu sensul de ma cicaleste
2.Bate vantul atat de tare, incat i-a totul pe sus.Bate cu sensul de adie
3.azi la scoala m-a batut(m-a lovit)
4.ma bate stresul...
5.Bate covoarele...adica le scutura...
sper sa fie bune. funda?:X:Xsucces

| Alexyaa a răspuns:

Pai sunt expresii dar nu frumoase... cea mai faina este,, ma bate gandul``

| lale13 a răspuns:

A bate palma(a accepta), a bate un record(a intrece), a bate moneda(a tiparii) a bate toba(a para) a bate tacul(a ritma) a bate drumul (a merge). Sunt mai mult de 5 dar sper ca toate sa fie bune...winking

| Cu_Slipici_Papushica_1993 a răspuns:

Cel mai mult imi place aceea cu ma bate gandul este cea mai frumoasaaa! :* :*

| GrammarNazzy a răspuns:

Din cauza unora ca tine Facebook-ul este plin de analfabeti.