| Xonia a întrebat:

Fundita.Deci pur si simplu nu ma mai inteleg cu parintii mei
Azi-dimineata dormeam si a venit tatal meu si m-a trezit sa ma duc sa iau paine.Am zis ca putin mai tarziu si am adormit iar. DUpa a inceput sa tipe si in fine ei sau pus la masa.Cand au terminat de mancat mau chemat si pe mine
Cand m-am dus la masa tata a inceput sa tipe ca am unghiile facute, ca aseara cand a venit el de la servici era televizorul aprins, ca ieri am iesit pe afara...si m-am ridicat de la masa si am plecat la mine in camera.
Dupa ce au plecat ei de la masa m-am dus si eu sa mananc si a venit mama mea sa mature pe sub masa si a inceput sa tipe sa ridic picioarele ca uite cate frimituri si eu daca am vazut ca tot tipa pentru tot fele de nimicuri m-am ridicat de la masa si am plecat.
Ce sa fac? Eu sunt de vina?

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ce conteaza cine e de vina cand nimeni nu i-a masuri?thinking
Cu tipetele nu ajungi nicaieri.Cred ca un ton normal in conversatii ar mai relaxa atmosfera.Incearca sa negociezi cu ei anumite chestiunii si spune-le mereu pe unde esti si cu cine esti ca sa stiewinking

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Veşnica problemă a adolescenţilor, vor totul fără să dea nimic în schimb, amuzant(ori trist) e că nu realizăm asta decât atunci când devenim adulţi... Spune-mi, ai telefon mobil, calculator, role, etc? Cine a plătit pentru ele? Cine plăteşte abonamentul la cablu, internet şi celelalte? Nu crezi că ar trebui să ai şi tu o contribuţie cât de mică în casă? Nu lucruri imposibile, respectul arătat părinţilor, faptul că înveţi şi te străduieşti la şcoală, să întrebi dacă poţi ajuta cu ceva când mama ta găteşte ori face curat, să păstrezi ordine în jurul/în urma ta, să mergi în piaţă când e nevoie...atitudinea lor faţă de tine s-ar schimba dacă ar vedea că apreciezi ceea ce fac pentru tine.

| OanaG a răspuns:

Scuze ca zic asta, dar cred ca parintii tai au probleme psihice...

Trist... pa ce pana mea, ar vrea sa faci? A? unghii facute NU, afara Nu, esti servitoarea lui sa te duci dupa paine? Sa se duca sa-si ia daca ii este foame!

Si maicata in loc sa fie de partea ta... dar :-s se ma intampla.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ia încearcă să aduci şi tu contribuţie, cât de mică, în casă şi vei vedea că se vor mai îmbuna.
Eu nu cred că taică-tu a venit la 7 dimineaţa să te trezească să mergi după pâine ci pe la 12:00 la prânz.
Tu de ce dormeai la ora aia?!
E şi vina lor că nu-ţi spun precis care e problema şi se aşteaptă ca tu să-ţi dai seama dar e şi vina ta că te aştepţi să primeşti totul şi te enervezi atunci când ţi se cer şi ţie aspecte minore.
Ar ajuta foarte mult dacă ne-ai spune şi câţi ani ai.

Abh
| Abh a răspuns:

Faci ceva in casa pentru a-ti ajuta parintii? Nu inseamna ca daca esti eleva nu trebuie sa ai nici o responsabilitate in gospodarie. Mai spala si tu niste vase din cand in cand, da cu matura, camera ta sa fie tot timpul luna si bec, culca-te la ore rezonabile noaptea. Cred ca parintii tai vor sa vada din partea ta un pic de bunavointa.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Ajuta-i si tu mai mult: du-te la magazin cand iti zic, pune-ti de mancare singura, matura tu si sa vezi ca o sa-i imbunezi sigurhappy

| Crs a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu esti. Daca au vazut ca dormi nu consider ca era necesar sa te trezeasca, trebuia sa se duca unul din ei sa cumpere paine. Daca erai treaza, era altceva.
Iar ca ai unghiile facute... nici aici nu esti de vina, orice fata trebuie sa se ingrijeasca.
Si cum adica era televizorul aprins. da` ce nu ai voie nici la tv sa te uiti? Sau sa iesi pe afara.
Poate ca iti vor mai raspunde si alte persoane si iti vor da sfaturi sa vorbesti mai deschis cu ei. nici eu nu ma inteleg cu ai mei. sunt momente in care se iau de minte aiurea. si degeaba incerc sa discut cu ei. :-J

| Xonia explică:

Am 14 ani
Si nu era ora 12, ci ora 8winking

| karakedi13 a răspuns:

Nu cred ca este neaparat vina ta. Poate este vina lor... poate au probleme intre ei, probleme de munca, sau probleme nerezolvate...si fara sa-si dea seama isi varsa nervii pe tine.

| chucky_8545 a răspuns:

Pentru inceput, ce varsta ai?

| DianaAndreea90 a răspuns:

Asa era si mama, tipa intruna pentru nimicuri. Eu am inceput ca ma retrag in mine si sufeream pentru ca aveam problema si ma departasem de ea si nu mai aveam cui sa ii spun ce aveam pe suflet. Mama si-a dat seama ca eu sunt trista de cateva saptama si odata m-a prins cand plangeam si a inceput si ea sa planga intrbanduse de ce plang eu (probleme adolescentine) Acum se comporta frumos cu mine si ma roga sa discut cu ea, dar eu deja m-am indepartat foarte tare de ea adica nu mai am incredere in ea. Si ea sufera acum happy

| yoshiko a răspuns:

Poate parintii tai au probleme la servici si trec printr-o perioasa mai grea. Cand mai fac asa, nu fii nervoasa, fii calma. O sa vezi ca o sa fie bine. Sau daca asa e tot timpul incearca sa vorbesti sicer si calm cu ei. Fa-i sa inteleaga ca nu iti place chestia asta

| UnderGroundForMe a răspuns:

Tu nu esti de vine eu cred ca ei eu mici probleme la locul de munca si poate sa si parintii tau sunt indispusi eu zic sa le faci pe plac cate va zile si sai aasculti si trebuie sa ii lasi in pace sa nu te pui in gura cu ei etc... imi dai fundita?

| mariusbvbv a răspuns:

Trec si eu prin aceleasi lucruri! nu stiu ce e de facu!