| MaNumescCumDoresc a întrebat:

Germana sau Franceza? Vreau pareri! Poate funda!

Răspuns Câştigător
| OanyBonnita a răspuns:

Pai Germana si Franceza sunt din ce stiu eu 2 dintre limbile cele mai vorbite in lume...Amandoua sunt frumoase dar,eu as alege Franceza,pentru ca este mai usoara si, este mai frumoasa, cand incerc sa spun un cuvant in Germana parca m`i se incurca limba in gura! Ma rog, asta este doar o opinie, mai asteapta raspunsuri si poate alegi una dintre aceste limbi!
:*

14 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Buna,mie una nu-mi place niciuna din aceste limbi,dar din punct de vedere al pronuntiei si gramaticii, aleg franceza, din punct de vedere al muncii, pentru ca e o limba mult mai cautata germana, dar nu-mi place deloc deloc.
Numai bine.

| MaNumescCumDoresc explică (pentru beautifulkiss):

Dar ce limbi iti plac?

| beautifulkiss a răspuns (pentru MaNumescCumDoresc):

Mie imi place foarte mult engleza, spaniola(da stiu, e o limba foarte usoara si ma rog)si cam atat.As fi vrut sa-mi placa germana pentru ca este o limba vorbita si cautat, dar ce pot sa fac...

| thegatekeeper a răspuns:

Germana imi place foarte mult, iar franceza deloc, desi o studiez din clasa a V-a (mai mult sau mai putin). Poate parea ciudat, insa mi se pare mai dificila decat germana si pur si simplu nu imi place cum suna, asa ca prefer germana.

| ginamagheru a răspuns:

Crede-ma acum germana este printre cele mai cautate limbi deci mai bine ai alege germana.

| RyGoLeTa a răspuns:

Buna!
Eu aleg germana deoarece franceza nu o pot suporta, acel accent este groaznic, nu m-as duce in Franta nici pe degeaba! Sper ca te-am putut ajuta! Aceasta este doar opinia meahappy

| Clauvdgg a răspuns:

Germana happy

| Mirunelu a răspuns:

Daca te pricepi la engleza vei invata germana mai usor. In plus, germana stiu ca este ceva mai cautata, la mine in oras exista gradinita si liceu in germana.

| anonima1995 a răspuns:

Eu as alege franceza deoarece face parte din familia limbilor latine si se spune ca e limba iubirii.

| νααℓι a răspuns:

Germana.

| Bissel a răspuns:

FRANCEZA CLAAARRR! Eu fac franceza si e mult mai usoara. happy Funda?

| Mihetiu_Andreea_1997 a răspuns:

Iti spun sincer ca mai bine ai alege franceza.Eu am ales franceza, e mult mai usoara si gramatica.De exemplu unii dintre colegii mei s-au dus la germana si deja jumatate din clasa de germana, se va muta in clasa noastra de franceza sad. Bafta, la alegerea cea mai corecta! happy

| Rosusinegru a răspuns:

Sa stii ca si germana incepe sa devina o limba cautata, insa important este sa alegi ceea ce iti place tie.Cu cat iti place mai mult, cu atat poti invata mai repede... xcum in zilele noastre te intreaba despre toate, asa ca: o poti invata pe cea care iti place si, de ce nu?! putin si din cealaltahee hee